Rođen 1998. godine u Sarajevu, Alek Isaković već se etablirao kao jedno od najistaknutijih imena mlade dirigentske scene u Bosni i Hercegovini.
Isaković je za "Dnevni avaz“ otkrio da je od djetinjstva bio okružen muzikom pa se tako i razvila ljubav prema istoj.
Odgovornost i privilegija
- Tokom srednje škole se javila zainteresovanost za dirigovanje. Bila mi je fascinantna ideja da jedna osoba ne svira ni jedan instrument, a opet "svira“ cijeli orkestar. To je odgovornost, ali i privilegija – biti most između partiture i izvođača, voditi ih, inspirisati i zajedno stvarati nešto veće od svakog pojedinačno, a da je u skladu sa onim što je kompozitor htio izreći. Inspiraciju sam pronalazio u brojnim dirigentima, ali i u svakom momentu kad sam osjetio da muzika ima moć povezivanja i transformacije – rekao je Isaković.
Umjetnički je direktor Mješovitog pevskog zbora Camerata Slovenica pri Slovenskom društvu "Cankar“ u Sarajevu, što smatra velikom odgovornošću.
Saradnja kolektiva
- Umjetnički direktor vodi i planira probe s ansamblom, ali istovremeno i aktivno učestvuje u organizaciji nastupa. Također je odgovoran za logistiku kao i promocije ansambla u javnosti. Riječ je, dakle, o izuzetno kompleksnoj ulozi koja zahtijeva izvrsne organizacione sposobnosti, dobru raspodjelu vremena i – što je posebno važno – snažnu podršku i saradnju unutar kolektiva – kazao je Isaković.
U posljednje vrijeme radio je na zajedničkom projektu Slovenskog društva „Cankar“ Sarajevo i Franjevačke klasične gimnazije Visoko.
- U pitanju je Korizmeni koncert MePZ „Camerata Slovenica“ i Zbora Franjevačke klasične gimnazije Visoko, uz učešće orkestra oformljenog za ovu prigodu te mladih, ali izuzetno kvalitetnih umjetnika - sopranistica Jovana Pavlović, mezzosopranistica Veronika Kolak, tenor Edi Ćefo, bariton Erol Ramadanović te Bakir Samardžić na orguljama. Pored toga, aktivno radim i na projektima koji bi se trebali realizovati u narednih nekoliko mjeseci, o čemu će šira javnost svakako biti upoznata – poručio je Isaković.
Istakao je da kao dirigent ima odgovornost da bude precizan, organiziran i da orkestru pruži jasnu viziju.
- Ta vizija mora biti i živa, nadahnuta i otvorena za dijalog jer tu nastaje kreativnost. Kao pedagog, odgovornost je još dublja, jer ne prenosim samo znanje, već i ljubav prema muzici, radnu etiku i svijest o kolektivnom duhu. Kreativnost dolazi iz toga što svaka individua donosi nešto svoje, a moja je uloga da to podržim, usmjerim i nadogradim – poručio je Isaković.
Kompleksna djela
Kazao je da kao i svaki dirigent ima nekoliko kompozicija koje stoje na listi želja za izvođenje.
- Neke su poprilično realne, a nadam se da ću imati priliku za izvedbu i nekoliko velikih, kompleksnih djela, koja su želja i cilj svakog dirigenta da ih izvede. Ipak, siguran sam da će svako od tih djela doći na red kada bude pravo vrijeme za to – kazao je Isaković.