Piše: Prof. dr. Naima Mutevelić-Arslanagić
Jedan od najčešćih razloga zbog kojeg se osoba javlja dermatologu je svrbež kože. Svrbež kože je neugodan osjećaj koji nas tjera na češanje. Svrbež može biti lokaliziran na jedan dio kože ili na čitavu kožu.
Psihička stanja
Ma kako bio neugodan i uporan, lokaliziran ili generaliziran, samo je simptom koji prati brojna oboljenja kože, ali i oboljenja unutrašnjih organa te psihičkih stanja.
Atopijski dermatitis, urtikarija, alergijski i nealergijski kontaktni dermatitis, seboroični dermatitis, lichen planus, psorijaza, alergija na lijekove, alergija na hranu, zatim alergija na kozmetička sredstva, sredstva za pranje, šampone, preosjetljivost na boje koje su prisutne u odjeći, sve su to oboljenja kože praćena generaliziranim svrbežom.
Ubodi insekata te parazitarne bolesti kože, kao što su svrab i ušljivost najčešće su praćeni jakim svrbežom kože. U zimskom periodu, kada je zbog grijanja zrak u prostoriji suh, svrbež može nastati kao posljedica suhoće kože, posebno kod osoba koje se više puta u toku dana tuširaju i pri tome koriste alkalne šampone.
Kod starijih osoba, usljed manjeg rada žlijezda lojnica i znojnica, kao i zbog manjka minerala u koži, javlja se nesnosan svrbež.
Lokalizirani svrbež, kako i samo ime kaže, javlja se na ograničenim dijelovima tijela.
Tako svrbež lokaliziran u predjelu stidne regije najčešće ukazuje na infekciju stidnim ušima, svrbež u vanjskom ušnom kanalu najčešće nastaje zbog alergijske upale vanjskog zvukovoda ili pojačanog prisustva cerumena, svrbež vagine najčešće je znak gljivične infekcije rodnice, svrbež usana nagovještaj je pojave herpesa, svrbež vlasišta uz pojačano perutanje je znak seboroičnog dermatitisa, svrbež oka znak je alergijskog konjunktivitisa, svrbež stopala znak je ili gljivične infekcije stopala ili alergijske reakcije, a svrbež kože šaka najčešće je znak alergijske reakcije na lijekove koje ste unijeli u organizam ili alergijske reakcije na šampone, deterdžente i sapune.