Fizička aktivnost jedan je od najvažnijih koraka u poboljšanju zdravlja. Svi dijelovi tijela koji su u funkciji, ako se primjereno koriste i vježbaju radom, dobro se razvijaju, ostaju zdravi i stare sporo. Ali, ako nisu aktivni, postaju skloni bolesti, zaostaju u rastu i brzo stare.
Dva faktora
- Redovna umjerena fizička aktivnost smanjuje rizik od nastanka srčanih bolesti, moždanog udara, osteoporoze, dijabetesa, depresije, debljine i mnogih drugih bolesti. Regulacija tjelesne težine, koja predstavlja značajan rizični faktor za mnoga ozbiljna oboljenja i održavanje postignutih rezultata na duge staze se mnogo lakše postižu uz redovnu fizičku aktivnost – kazao je dr. sci. Abel Baltić, specijalista interne medicine.
Mnoge studije su dokazale da bez obzira na dob, spol, zdravstveno stanje ili neki drugi faktor, fizička aktivnost donosi niz zdravstvenih prednosti, od održavanja zdravlja do ubrzavanja oporavka ili poboljšanja stanja kod bolesnih osoba.
- Ključ zdrave tjelesne težine je zbir dvaju faktora: redovne fizičke aktivnosti i primjerene i uravnotežene prehrane. Održavanje tjelesne težine postiže se izbalansiranim unosom energije te potrošnjom koja je jednaka unosu. Sav višak unosa kalorija, u odnosu na potrošnju, rezultira gojaznošću, odnosno povećanom sklonošću ka razboljevanju. Dodatno, na gomilanje kilograma utječe i niz drugih faktora, poput stresa, genetskog faktora i tako dalje – rekao je dr. Baltić.