Laseri danas ulaze na širom otvorena vrata u mnoge aspekte svakodnevnog života. Primjena lasera u medicini i stomatologiji pruža velike prednosti i pacijentima i ljekarima, omogućava zahvate koji su manje invazivni, manje bolni, brže zarastaju rane te otvara cijeli novi spektar tretmana koji nisu mogući u konvencionalnim izvedbama.
Zdravo tkivo
U stomatološkoj praksi razlikujemo dvije vrste lasera:
1. TVRDI LASERI – njihove valne dužine primjerene su za rad na tvrdim zubnim tkivima i kosti. Primarna upotreba tvrdih lasera je rezanje tvrdih zubnih tkiva i kosti s veoma visokom preciznošću. Upotrebljavamo ih kod preparacije zuba za ispune, odstranjivanje zubnog tkiva zahvaćenim karijesom te kod operativnih postupaka koji zahtijevaju odstranjivanje ili rezanje kosti.
2. MEKI LASERI – njihove valne dužine omogućavaju rad s mekim tkivima, zubnim mesom, krvnim žilama, živcima. Koristimo ih za rezanje, oblikovanje zubnog mesa, a zbog sposobnosti uništavanja bakterija te biostimulacije i aktivacije rasta zdravog tkiva koriste se i u parodontnim tretmanima odstranjivanja džepova i liječenja periodontitisa.
Valne dužine mekih lasera prodiru u meka tkiva, zatvaraju krajeve krvnih žila i živaca, što rezultira operativnim zahvatima, uz minimalna krvarenja i minimalnu postoperativnu bolest.
Više je prednosti primjene lasera - bitno manje vremena je potrebno za rad i znatno manje je invazivna metoda u odnosu na konvencionalne tehnike. Sam postupak je dosta brži i jednostavniji. Potreba za anestetikom bitno je smanjena, a u mnogim slučajevima anestetik (anestezija) nije potreban.