Odavno je poznato da su određeni lijekovi u međuigri s hranom i obrnuto, da određene namirnice i nutrijenti utječu na učinkovitost pojedinih lijekova. Većinu lijekova unosimo u tijelo oralnim putem, pa zbog toga istovremeni unos hrane i lijekova može imati snažan utjecaj na djelovanje lijeka, i to na različite načine, kaže dr. Adnan Delić, subspecijalista kardiolog u Poliklinici „Kardiocentar“ Sarajevo.
Sastav obroka
- Hrana utječe na oslobađanje lijeka iz tablete, na njegovo raspoređivanje u organizmu, kao i na razgradnju i izbacivanje iz organizma. Dakle, hrana posredno utječe na djelotvornost i sigurnost farmakološke terapije - navodi dr. Delić.
Farmakodinamika je grana farmakologije koja proučava interakcije hrane i lijekova. Svaki unos hrane ili pića mijenja uvjete u ljudskom probavnom traktu. Stoga je precizno razumijevanje kako hrana i lijek međusobno djeluju preduvjet za predviđanje učinka lijeka.
Neke od namirnica koje često unosimo (mlijeko, sok od grejpa, alkohol) imaju izražen utjecaj na neke lijekove.
- Učinak specifičnih interakcija hrane i lijekova različit je za svaku osobu, a ovisi o dozi lijeka, sastavu obroka, dobi, spolu, građi tijela te prehrambenom i zdravstvenom statusu pojedinca. Konzumiranje alkohola i pušenje, također, mogu doprinijeti pojavi interakcija. Interakcijama su najpodložnije starije osobe, djeca i adolescenti, loše uhranjene osobe i hronični bolesnici - navodi dr. Delić.
Klasičan primjer kako hrana ometa apsorpciju lijeka je interakcija tetraciklinskih antibiotika te kalcija i željeza. Ako se navedeni minerali uzimaju istovremeno s lijekom, dolazi do vezanja njihovih molekula i umanjuje se apsorpcija lijeka i minerala. Zato nije preporučljivo uzimati tetraciklinske antibiotike uz mlijeko, mliječne proizvode, suplemente kalcija i željeza te druge namirnice koje njima obiluju.
Specifične reakcije
- Stanje dodatno komplicira činjenica da sve više ljudi koristi razne suplemente i dodatke u prehrani. S druge strane, i broj lijekova koji se koriste u medicini je sve veći, što dovodi do toga da se povećava broj tvari koje mogu dovesti do specifičnih interakcija hrane i lijekova. Osim što između hrane i lijekova mogu nastati specifične reakcije, unos hrane mijenja i neke opće uvjete u probavnom traktu, a što, također, utječe na djelovanje lijeka. Tako količina tečnosti u probavnom sistemu utječe na otapanje lijekova, ako je manje tečnosti, lijek će se sporije razgrađivati - pojašnjava naš sagovornik.