Nakon mozga, šaka je najveća tvorevina u ljudskom tijelu i njena građa i funkcija su kompleksne. Kada uzmemo u obzir raznovrsne sposobnosti šake kao izvršnog organa mozga, onda je jasno da svaki, čak i najmanji poremećaj, odnosno smetnja u njenom području ostavlja ozbiljne funkcionalne i estetske posljedice s visokim procentom invaliditeta.
Veći pritisak
Današnji način života vezan je za rad na računaru, uz koji provodimo sve više vremena. Dolazi do promjena u pravilnom držanju tijela i zadržavanju ruke u „prisilnom“ položaju. Usljed ponavljajućih pokreta, savijanja u ručnom zglobu, dolazi do mehaničkog pritiska na nerv i istezanja, što uzrokuje poremećaj krvne opskrbe nervnih vlakana, otok živca i još veći pritisak na nerv koji je u zatvorenom prostoru.
Jedan od najčešćih je sindrom karpalnog tunela. Kroz karpalni tunel iz podlaktice u šaku ulaze medijalni nerv i tetive mišića koje pokreću prste. Tetive su obložene tankom sinovijalnom opnom koja olakšava njihovo kretanje. Ta opna je osjetljiva na dugotrajni napor. Upravo sindrom karpalnog tunela nastaje kao posljedica pritiska ove opne na medijalni nerv.
Pritisak na nerv dovodi do trnjenja u nivou palca, kažiprsta, srednjeg prsta i dijela domalog prsta. Javljaju se utrnulosti i smanjen osjećaj ručnog zgloba i prstiju. Bol i trnci mogu se širiti u dlan i prste, lakat i rame, a tu su i gubitak snage mišića i nesigurnost prilikom hvatanja predmeta. Kod dugotrajnog pritiska javljaju se motoričke smetnje, dolazi do hipotrofije mišića tenara (područja šake ispod palca).
Sindrom Guyonovog kanala predstavlja pritisak na ulnarni nerv u korijenu šake, a javljaju se bolovi, utrnuće, žarenje, gubitak snage u predjelu malog i domalog prsta. Uzroci mogu biti povrede (prijelomi), artritis ručnog zgloba, tumori koji mogu uzrokovati povećan pritisak na nerv.