Tri su glavna razloga za posjetu ortopedu: bol u donjem dijelu leđa, bol u koljenu i bol u ramenu. U ovom tekstu fokusirat ćemo se na donedavno neprepoznat uzrok bola u ramenu, a to je diskinezija lopatice (skapule), odnosno njeno nepravilno kretanje pri podizanju ruke iznad glave.
Brojni mišići
Rame je u biomehaničkom smislu vjerovatno najkompliciraniji zglob na tijelu. Zapravo, pokret u ramenu dešava se u četiri zgloba: humeroskapularni, skapulotorakalni, akromioklavikularni i sternoklavikularni.
Diskinezija lopatice utječe na način njenog kretanja po grudnom košu. To nije zglob na kakav smo inače naučili, praktično se radi o klizanju lopatice po rebrima, u čemu učestvuje veliki broj mišića.
Prema definiciji, skapularna diskinezija znači problem u rotaciji lopatice u bilo kojoj od tri ravni. Bilo kakva povreda u regiji ramena ili vrata, bilo da je na nivou kosti ili mekog tkiva, utječe na promjenu položaja lopatice u pokretu, ali i mirovanju.
Lopatica se može početi nepravilno kretati ne samo nakon povrede nego i nakon prekomjerne upotrebe ramena, naprimjer kod stalnog ponavljanja određenog pokreta kod sportista ili radnika koji obavljaju težak fizički posao. Obično ispočetka ne daje simptome, da bi se oni počeli polako pojavljivati, a kada se jave veliki bolovi, uzrok često bude neprepoznat.
Najčešći simptomi: bol i napetost oko stražnjeg i gornjeg aspekta ramena kada se ruka podiže iznad nivoa ramena ili kada se podiže teret; osjećaj drobljenja i preskakanja oko lopatice u toku pokreta; gubitak snage; asimetrija posture (pogođena strana obično je niža); pomicanje lopatice ustranu; ponekad osjećaj nestabilnosti.
Uzroci su disbalans u snazi mišića, poremećaj biomehanike i stalno ponavljanje pokreta iznad nivoa glave, kao kod bacanja ili serviranja u tenisu.
Rizik od razvoja diskinezije povećava se kod povreda, ali na problem treba posumnjati i kod bavljenja sportovima koji imaju aktivnost iznad nivoa glave, kod kojih se objekt baca ili koji imaju pokret sličan bacanju. Sljedeći problem je urođena labavost zglobova, kada se više zamara muskulatura kako bi održavala dinamičku stabilnost.