RIJEČ STRUKE

Dr. Kerim Alendar: Bakterijske infekcije kože su češće kod djece

Najčešći uzročnici su gram pozitivne bakterije Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes ili beta-hemolitički streptokok

Dr. Alendar: Češće kod djece, nego kod odraslih. Avaz

17.4.2023

Kožu mogu zaraziti mnoge vrste bakterija. Najčešće su stafilokok i streptokok. Prema riječima dr. Kerima Alendara, dermatovenerologa, večina infekcija na koži nastaju na klinički nepromijenjenoj koži , iako su minimalni prekidi integriteta kože potrebni da bi bakterija mogla uzrokovati infekciju.

- Takve infekcije zahvaćaju epidermis i dermis. U večini slučajeva eflorescence na koži su minimalne i spontano se povlače, ali antibiotska terapija ubrzava ozdravljenje i smanjuje mogućnost komplikacija.

Primarne i sekundarne

Infekcije kože mogu biti primarne i sekundarne. Primarne zauzimaju veći procenat i nastaju na nepromijenjenoj koži, dok sekundarne nastaju na već oštećenoj ili bolesnoj koži, opekotine, posjekotine, rane i sl.

- Bakterijske infekcije kože su češće kod djece, nego kod odraslih. Najčešći uzročnici su gram pozitivne bakterije Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes ili beta-hemolitički streptokok.

Neke su infekcije kože uzrokovane s dva ili više mikroorganizama koji djeluju sinergistički što znači da su takve infekcije posebno intenzivne. One obično uključuju i anaerobne bakterije te zahvaćaju dublje slojeve kože i potkože – govori dr. Alendar.

Najčešća površinska infekcija kože je impetigo contagiosa koji može biti bulozni i nebulozni (bula - mjehur). Najčešće se pojavljuje u toplijem periodu godine, a može zahvatiti djecu i odrasle.

Uzročnici impetiga su stafilokok i streptokok. Piogeni streptokok kolonizira kožu desetak dana prije infekcije dok se stafilokok obično proširi iz nosa na zdravu kožu i tada nastaju promjene na njoj.

Stafilokok se može naći u lezijama na koži svih dobnih skupina dok se piogeni streptokok obično izolira kod djece predškolskog uzrasta, a gotovo nikada prije druge godine života.

Uraditi bris

- Impetigo contagiosa počinje kao gnojni mjehur koji puca te nastaje erozija i tamno žućkasta krasta te zarasta bez ožiljka. Najčešće nastaje oko usta, nosa i po licu. 

Bulozni impetigo se pojavljuje sporadično, obično kod novorođenčadi i dojenčadi u toplije periodu godine, a uvijek je uzrokovan zlatnim stafilokokom koji proizvodi epidermolitičke toksine. Kod novorođenčadi mjehuri mogu pokriti veliku površinu tijela te takvo stanje nazivamo pemphigus neonatorum – navodi dr. Alendar.

Prije samog početka liječenja, potrebno je uraditi bris promjene. Pa na osnovu antibiograma, početi sa adekvatnom antibiotskom terapijom. Liječenje, dodaje dr. Alendar, može biti samo lokalno ili kombinirano sistemsko. Važno je antiseptičkim kupkama i oblozima svakodnevno uklanjati kraste, a nakon toga slijedi primjena antibiotika mupirocina, gentamicina ili bivacina.

Sistemska terapija provodi se penicilinom, cefalosporinima ili makrolidima (najčešće azitromicinom).

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.