Slijepo crijevo dio je debelog crijeva koji se nalazi u donjem desnom dijelu trbuha (abdomena). Dok smo još djeca, slijepo crijevo predstavlja aktivni dio imunološkog sistema koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Kako starimo, slijepo crijevo prestaje to raditi, a drugi dijelovi tijela nastavljaju pomagati u borbi protiv infekcija, donosi Johns Hopkins Medicine.
Međutim, slijepo crijevo može se inficirati i tada dolazi do upale, a ako se ne liječi na vrijeme, može puknuti i izazvati ozbiljne komplikacije, ponekad čak i opasne po život. Puknuće se u većini slučajeva događa do 72 sata nakon što primijetimo prve simptome. Zbog toga upala slijepog crijeva zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju kako bi se spriječile kobne posljedice.
Šta uzrokuje upalu slijepog crijeva
Upala slijepog crijeva događa se kada je unutrašnjost slijepog crijeva blokirana. Upalu mogu uzrokovati razne infekcije poput virusa, bakterija ili parazita u probavnom traktu. Isto tako, ponekad se upala može dogoditi kada je slijepo crijevo blokirano stolicom. Tumori također mogu uzrokovati upalu slijepog crijeva, ali to se događa vrlo rijetko.
Kako prepoznati upalu slijepog crijeva
Simptomi upale slijepog crijeva mogu varirati od osobe do osobe, a najčešće se javljaju bolovi u trbuhu. Kako objašnjavaju ljekari, oni uglavnom počinju u području oko pupka i prelaze na donju desnu stranu trbuha.
Kako vrijeme prolazi, bolovi se u većini slučajeva pogoršavaju, a posebno su jaki kada se osoba kreće, duboko diše, dodiruje područje slijepog crijeva i kašlje ili kiše. Ostali uobičajeni simptomi uključuju:
mučninu i povraćanje
gubitak apetita
povišenu temperaturu
poteškoće s pražnjenjem crijeva (zatvor)
proljev
nadutost.