Bijeli luk ili češnjak je mnogima prvi štit odbrane od virusa. Preporučljivo je jesti najmanje šest čehni sedmično jer dobro djeluje na srce.
Sagorijevanje masti
No, šta se događa u našem tijelu kada pojedemo bijeli luk?
Tokom prvog sata: Češnjak se vari u želucu i postaje idealna hrana za organizam.
Četiri sata nakon jela: Pomaže u borbi protiv postojećih bakterija i virusa.
Šest sati nakon jela: Aktivira se proces sagorijevanja uskladištenih masti u tijelu.
Poslije sedam sati: Češnjak ima antibakterijski učinak na krvotok.
Češnjak je jedna od najstarijih biljaka na svijetu i može se naći u skoro svakoj kuhinji. On, međutim, nije samo sjajan dodatak vašim obrocima, već́ je i veoma zdrava namirnica.
Volimo koristiti češnjak kada smo prehlađeni, jer pomaže u borbi protiv kašlja i jača imunološki sistem. Sadrži mnoge aktivne hemijske spojeve i antioksidanse koji osiguravaju zdravlje cijelog organizma, zbog čega se često naziva prirodnim antibiotikom.
Češnjak je izuzetno hranjiv, pozitivno utječe na nivo šećera u krvi, smanjuje sintezu holesterola i rizik od kardiovaskularnih bolesti, djeluje antiinflamatorno i brine o zdravlju gastrointestinalnog trakta.
Posebno veliki broj ljekovitih svojstava krije se u češnjaku zbog moćnog spoja alicina, koje inače štiti biljku od bakterija i gljivica.
Zrno kafe protiv mirisa
Da biste maksimalno iskoristili blagotvorne učinke češnjaka, redovno ga konzumirajte i pripremajte na sljedeći način:
Češnjak je najbolje jesti sirov i najmanje tri čehna dnevno, ako ste prehlađeni.
Prije jela zgnječite ga da biste stimulirali enzimsku reakciju koja proizvodi alicin, sastojak koji čini češnjak tako zdravim.
Ako termički obrađujete češnjak, to treba učiniti vrlo brzo.
Mnogi ljudi izbjegavaju češnjak zbog njegovog mirisa. Ali upravo ovaj “mirisni” sastojak daje češnjaku njegova ljekovita svojstva. Ako ste zabrinuti zbog lošeg zadaha, možete ga riješiti žvakanjem peršunovog lišća ili zrna kafe, piše Aktivni.si.