Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona, na prijedlog Kantonalnog zavoda za javno zdravstvo (ZJZ TK), donijelo je odluku o proglašenju epidemije morbila na području ovog kantona.
Prema podacima ZJZ TK, od 29. decembra prošle do 23. februara ove godine, registrirano je 170 slučajeva oboljelih od morbila, a kako su istakli stručnjaci, najveći uzročnik je nevakcinacija.
Broj vakcinisanih u Federaciji BiH iznosi 65,4 posto za prvu dozu MRP vakcine i 66,9 posto za drugu dozu, dok u entitetu Republika Srpska iznosi 83,7 posto za prvu i 86,4 posto za drugu dozu MRP vakcine. Procent redovno vakcinisane djece u Bosni i Hercegovini daleko je ispod preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Morbili su vrlo opasno oboljenje, odnosno najzaraznija dječija bolest, jer jedno dijete zarazi prosječno osmero djece, a kako su nam kazali stručnjaci, najveći razlog alarmantnosti ove situacije jeste što roditelji ne žele da vakcinišu djecu.
Porast u HNK
Epidemiologinja Andrea Jurić kazala je za „Avaz“ kako je najmanje djece vakcinisano u Zapadnohercegovačkom kantonu te kako se trend pogoršao nakon COVID-a.
U ovom kantonu zdravstvena i sanitarna inspekcija rade punom parom, uključili su dane otvorenih vrata, pojačan je nadzor i kontaktiraju roditelje koji nisu vakcinisali djecu.
- Imamo više od 20 slučajeva oboljelih od velikog kašlja u ovoj godini, a broj i dalje raste, dok su više od 90 posto slučajeva upravo nevakcinisana djeca. Trend se nastavlja i možemo očekivati povremene epidemije i u narednim godinama. Da bi se popravila ovako niska vakcinisanost, mora proći nekoliko godina, a tih nekoliko godina mi ćemo biti u velikom riziku da se češće dešavaju ovakve epidemije – kazala je Jurić.
Ističe da je 50 posto slučajeva nevakcinisane djece vakcinisano samo s Hepatitis B prvom dozom i s BCG u porodilištu, poslije toga postotak naknadnih imunizacijskih aktivnosti opada kako raste dob.