Ozbiljna bolest, glaukom, koja bez upozorenja oštećuje vid, u početku nema nikakvih simptoma pa je vrlo važno redovno ići na preglede kod oftamologa i mjeriti očni pritisak. Ukoliko se ne liječi, glaukom može dovesti do trajne sljepoće.
Oštećenje očnog živca
Glaukom je ozbiljna bolest oka koja se najčešće otkrije na oftalmološkim pregledima pa ih je važno redovno obavljati jer glaukom potencijalno može izazvati sljepoću.
Oštećenje očnog živca uzrokovano glaukomom obično je povezano s povećanim pritiskom unutar oka. Otkriva se pregledom na kojem se mjeri intraokularni pritisak. Glavna značajka glaukoma je sužavanje vidnog polja koje karakterizira centralna vidna oštrina.
Nastanak i liječenje
Glaukom može biti genetski uslovljen, uzrokovan ostalim oboljenjima, poput dijabetesa, a najčešće se javlja nakon 40. godine. Iako se može pojaviti u svim dobnim grupama, nakon 40. godine se preporučuje preventivno mjerenje očnog pritiska barem svake tri godine.
Snižavanje očnog pritiska je osnova liječenja kako bi se spriječilo daljnje oštećenje vidnog živca i propadanje vidnog polja. Prvi korak u liječenju su kapi za oči kojima se snižava očni tlak.
Kod teških slučajeva koji ne reagiraju na terapiju provodi se hirurško liječenje. Najnoviji pristup je lasersko neinvazivno liječenje glaukoma.
Iako se ne može izliječiti, glaukom se može i mora kontrolirati. U slučaju neliječenja dolazi do trajnog gubitka vida kroz nekoliko godina. Discipliniranom terapijom i redovitim pregledima može se zaustaviti napredovanje glaukoma i očuvati vid.