Ograničeno kretanje, bolovi u zglobovima i otečenost, umor koji traju više od sat vremena mogu ukazivati na reumatoidni artritis, ali i neka druga stanja.
Autoimuni poremećaj
Reumatoidni artritis je hronični autoimuni poremećaj karakteriziran upalom zglobova, koja vodi do boli, ukočenosti i oticanja. Obično zahvata simetrično male zglobove šaka i stopala, iako može zahvatiti i druge zglobove i organe.
Javlja se kada tjelesni imunološki sistem greškom napadne vlastita tkiva, prvenstveno sinoviju, oblogu membrana koje okružuju zglobove. S vremenom ova upala može uzrokovati oštećenje zglobova, deformitete i gubitak funkcije.
Dok tačan uzrok ostaje nepoznat, vjeruje se da genetska predispozicija i faktori okoline igraju značajnu ulogu u njegovom razvoju. Liječenje često uključuje kombinaciju lijekova, fizikalne terapije i promjenu načina života usmjerenu na upravljanje simptomima i usporavanje napredovanja bolesti.
Međutim, važno je znati razlike između simptoma reumatoidnog artritisa i drugih bolesti.
Lupus (sistemski eritematozni lupus)
Ova autoimuna bolest zahvaća različite dijelove tijela, uključujući zglobove.
Dok lupusni artritis nalikuje reumatoidnom, obično ne uzrokuje erozivni, deformirajući artritis i obično je blaži.
Lajmska bolest
U početku lajmska bolest može uzrokovati generaliziranu bol u zglobovima i mišićima bez tipičnih znakova upale.
Uznapredovali slučajevi mogu dovesti do monoartikularnog upalnog artritisa, prvenstveno zahvaćajući jedan veliki zglob.
Giht
Povišene razine mokraćne kiseline mogu rezultirati gihtom, karakteriziranim intenzivnom boli i oticanjem, koji često počinju na nožnom palcu.
Neliječeni giht može uzrokovati erozivni artritis i kristale mokraćne kiseline koji se nazivaju tofi, oponašajući simptome reumatoidnog artritisa.
Ankilozantni spondilitis
Ovaj progresivni artritis zahvaća kičmu zbog hronične upale zglobova. To je seronegativna spondiloartropatija, što znači da je test pacijenata na reumatoidni faktor negativan.
Simptomi uključuju upalne bolove u leđima, koji se obično povlače vježbanjem i nesteroidnim protuupalnim lijekovima.
Reaktivni artritis (bivši Reiterov sindrom)
Potaknut bakterijskom infekcijom, reaktivni artritis uključuje upalu velikih zglobova, tetiva, ligamenata i mišića.
Također, može utjecati na mokraćni trakt, oči i uzrokovati groznicu, osip i čireve u ustima. Simptomi se obično povlače u roku od nekoliko mjeseci, ali u rijetkim slučajevima može postati hroničan.