Astronomi su pomoću svemirskog teleskopa James Webb zavirili u vrijeme ranih dana svemira - i primijetili nešto neočekivano. Uočili su šest masivnih galaksija koje su postojale između 500 i 700 miliona godina nakon Velikog praska.
- Ovi objekti su dosta veći nego što je iko očekivao. Predvidjeli smo da ćemo tamo pronaći malene, mlade, bebe galaksije. Umjesto toga pronašli smo one koje su zrele kao i naša - rekao je astrofizičar Žoel Leja sa Sveučilišta Penn State.
Posmatra se svemir u infracrvenom svjetlu
Webb posmatra svemir u infracrvenom svjetlu, koje je nevidljivo ljudskom oku, te stoga može registrovati slabašan sjaj drevnih zvijezda i galaksija. Radi se o revolucionarnom, devet milijardi dolara vrijednom teleskopu koji je sto puta osjetljiviji od Hubblea. Uglavnom posmatra svemirska prostranstva u infracrvenom spektru, što mu omogućuje da prodre kroz oblake plina i prašine gdje se rađaju zvijezde. Teleskop Hubble je funkcionirao prvenstveno na optičkim i ultraljubičastim valnim dužinama.
Webb bi teoretski trebao moći zaviriti u svemir unazad 13.5 milijardi godina. Naučnici procjenjuju da je svemir star oko 13.7 milijardi godina. "Otkriće ovako masivnih formacija galaksija izuzetno rano u historiji svemira poljuljalo je teorije za koje smo pretpostavljali da su riješena nauka", rekao je Leja, a prenosi CNN.
Treba prepispitati nastanak galaksija
Galaksije su toliko masivne da pobijaju 99 posto modela nastanka ranih galaksija u svemiru, što znači da naučnici sada trebaju preispitati kako su se galaksije zapravo formirale i evoluirale. Trenutna teorija sugeriše da su galaksije krenule kao mali oblaci zvijezda i prašine koji su s vremenom rasli.
- Prvi put smo pogledali u jako rani svemir, nismo imali pojma što ćemo tamo pronaći. Na kraju smo otkrili nešto tako neočekivano da stvara probleme nauci. Dovodi u pitanje cijelu sliku rane formacije galaksija. Prvo sam pomislio da smo nešto pogriješili - navodi Leja.