Monsinjor Luiđi Pecuto (Luigi Pezzuto), apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini, priznaje da se već šest godina, koliko je u našoj zemlji, nada promjenama i reformama.
- Sada čekamo novu vladu. To je još jedan poticaj da gledamo dalje. Nadamo se da se s novom vladom možemo suočiti s nekim pitanjima koja su otvorena. Bilo bi dobro da se prave kvalitetni koraci dalje, prije svega izmjena Izbornog zakona. Ja ne mogu reći kako se to treba uraditi, ali mogu preporučiti temeljni princip od kojeg ova reforma mora početi - napraviti jednakost svih konstitutivnih naroda ove zemlje. Tako se može završiti ovo pitanje, konačno učiniti jednakima sve. Nakon toga ide se dalje, od jednakosti naroda do jednakosti u institucijama, na ekonomskom nivou, u zapošljavanju, zdravstvu, svim aspektima. Tako biste dobili modernu državu – kaže msgr. Pecuto na početku intervjua za „Avaz“.
Različitost je bogatstvo
Upravo su te izmjene Izbornog zakona, za Vas, uvjet za daljnje reforme u BiH?
- Jasno je da u multikulturalnoj, multietničkoj, multireligioznoj zemlji to mora biti uz suglasnost svih naroda. Mora se shvatiti da nijedan narod ne može biti jači od drugog, isključiti druge. U BiH mora biti dominantna politika uključenja, a ne isključenja. Čini mi se da je to moguće. Vidimo u povijesti ove zemlje da poznaje pluralizam u jedinstvu. Poslije su došli neki događaji koji su narušili jedinstvo jedne duše. Vaša originalnost je jedinstvo u različitosti i to ne možete eliminirati različitost. To je povijesna stvarnost. Različitost je vrsta bogatstva. Monotonija je dosadna.
Kako danas žive katolici u BiH? Činjenica je da ih je sve manje. Koji su, prema Vašem mišljenju, razlozi njihovog odlaska, ekonomski, nedostatak nade, neravnopravnost o kojoj govorimo?
- U ovom trenutku situacija nije dobra. Najveća iskušenja, ne samo ovdje, jesu da većina želi biti jača nad manjih. Drugi problem je odlazak, osobito mladih. Za mene je to najveći problem BiH. Ovo se tiče ne samo katolika nego i svih ostalih. Svih! Omladina ove zemlje odlazi.
Ali, to nikoga ne interesira?
- U tome se slažemo! Otkako sam ovdje, odlazak naglašavam kao najveći problem, najprije kad govorimo i s katolicima. Osiromašenje ove zemlje nikome neće donijeti ništa dobro. Može se tu uraditi mnogo, od najranijih godina govoriti djeci da je ovo njihova zemlja, majka domovina. Važne su za rješenje tog problema tri stvari - obrazovanje, posao, krov nad glavom.
Možda ste otvorili jedno od najvažnijih pitanja. Djecu ovdje ne uče da je ovo njihova domovina, ovdje nastoje jedne okrenuti protiv drugih, jednu religiju protiv druge...
- Da, u tom smislu i Sveti Otac je rekao: „Nikad religije ne smiju biti motiv sukoba. Bog je jedan.“ Nema logike u religijskim ratovima.
Naši bi političari rekli da su religiozni, ali ne poštuju te postulate koje svaka religija propovijeda.
- Ne mogu ući u religijsku savjest drugih ljudi. Ali, ova priča o majci domovini nije religijska, to je priča o društvu. Ja mislim da ovdje svi trebaju učiti, misliti kako osigurati najbolje obrazovanje, bolji život za sve. O tome govorimo godinama. Religijske vođe ne mogu riješiti te probleme. To je zadaća institucija države.
Put ka Evropi
Kada razgovarate s političarima koji predstavljaju Hrvate u BiH, šta Vam kažu kao izgovor zašto to ne rade?
- Oni ne govore razlog zašto ne rade. Neki pričaju da ima Hrvata koji imaju sve ovdje, a ipak odlaze. Ali, to nije nikakvo opravdanje, to je priča da se smiri savjest. Ovdje se mora gledati cijeli problem, pa se opet vraćamo na pitanje reformi. Mora se imati hrabrost da se nađe način za rješenje problema. Reforme su i put BiH ka Europi.
Nedavno ste imali duži razgovor s predsjedavajućim Predsjedništva Miloradom Dodikom? U RS je katolika sve manje, njihova prava u RS također su upitna.