Federalna ljekarska komora za vrijeme pandemije koronavirusa daje sugestije, institucije poput Federalnog ministarstva zdravlja vode rat i trebali bi biti lider u borbi protiv virusa. Kazao je to u razgovoru za "Dnevni avaz" dr. Harun Drljević, predsjednik Ljekarske komore Federacije BiH.
Prema njegovim riječima, u medicini je uvijek pravilo gdje je puno baba kilava su djeca.
- Ono na šta smo ukazali prije desetak dana jeste mali broj testiranja. Tražili smo da se prošire kriteriji za testiranje, dakle da se testira što više i što šire. To je i preporuka Svjetske zdravstvene organizacije. Slovenija je jutros (jučer, op.a.) imala 27.500 testiranja, a mi imamo oko 5.000 testiranja na 2,6 miliona stanovnika u Federaciji – kaže Drljević.
Kako ovaj rat vode ljekare i oni su vojnici, njihovo oružje je, ističe, zaštitna oprema.
- Prije desetak dana je situacija u nekim kantonima bila loša, poput Kantona 10. Sada je to poboljšano. Važno je sačuvati zdravlje svih zdravstvenih profesionalaca koji se nalaze na prvim punktovima dovoljnim brojem i adekvatnom opremom. Ne mogu pojedinci hodati s najboljim maskama, a ljekari s hirurškim, koje ne štite puno – otvoren je Drljević.
Osim opreme, ističe da je nužno i testirane zdravstvenih radnika.
- Tražimo redovno testiranje ljekara na punktovima, barem sedmično, jer se mogu zaraziti, a da to ne znamo. U tom slučaju oni postaju izvor zaraze, ali i nefunkcionalni. U petak smo poslali dopis da se u Krizni štab FBiH uključi i predstavnik Ljekarske komore, jer bi bili koristan izvor informacija – otkriva Drljević.
Ističe da, bez obzira na to što je šaren način odbrane od koronavirusa, ako se brani jedan prostor, kao što je Federacija ili cijela država, on mora biti jedinstven.
- To znači da svi imaju slične uslove za borbu. Ako padne jedna linija, padaju sve. Zato je važno da prostor Federacije ima jedinstvenu odbranu i da Federalni krizni štab ima istu politiku za sve kantone – zaključuje Drljević.
Drljević je izričit da zdravstveni sistem u BiH nije ugrožen jer se situacije poput one u Tuzli dešavaju i da je najvažnije odmah prepoznati problem i što hitnije intervenirati.
- Imali smo slučajeve u Tuzli, Zenici, Sarajevu, ali to se desilo i u Nišu, Mariboru… Dakle, te situacije će se dešavati i dalje. Mi štitimo zdravstveni sistem, ali nemoguće je predvidjeti sve situacije – kaže Drljević.