Svaki put me nešto probode u stomaku kad ovih dana čujem da, zbog neslaganja u vezi s tim treba li biti lokalnih izbora ili ne, političari počnu predviđati scenarij „mostarizacije” Bosne i Hercegovine. Kaže to na početku intervjua za „Avaz“ ratni i prvi poslijeratni gradonačelnik Mostara Safet Oručević.
Iako je prije 18 godina otišao iz politike, i danas je prava adresa kad se govori o Mostaru.
- Za grad koji je nakon rata bio lider u političkim, mirovnim, ekonomskim i drugim odnosima, u gradu u kojem smo kao žrtve užasnog zločina koji se dogodio nad nama mi pružili ruku pomirenja, ponudili ponovo zajednički život, doživljavali probleme, atentate, rušenja... U tom smo gradu ipak postigli da, bez obzira na politiku, oživi zajednički ambijent u kojem ima budućnosti, ovakva su poređenja bolna, pa i pomalo pokvarena - kaže Oručević.
Pa šta se onda dogodilo s tim gradom, koji nije morao postati grad-slučaj?
- Ja sam se iz Mostara povukao 2001. godine, razišao se s politikom SDA. Nakon toga, počinje brutalna, pokvarena i užasna trgovina Mostarom. Znamo da Mostarom upravljaju SDA i HDZ, ali ja mogu govoriti samo o pojedincima, koji nisu provodili bosanskohercegovačku politiku ili je nisu znali provoditi.
Šta je njihova najveća greška?
- Stavili su se ispred Mostara, ispred države i istakli samo svoju stranku. Tako je radila SDA, tako je radio i SDP kad je imao šansu da u Mostaru napravi čuda.
A šta je interes, cilj?
- Sve češće čujem užasnu tezu koja vlada u Sarajevu. Ona glasi: „Pa, moraju i oni nešto imati.“ U prijevodu, da i Hrvati moraju nešto imati jer se smatra da nemaju u Sarajevu, srednjoj Bosni. Osjeća se gubitak utjecaja Hrvata u politici, ekonomiji i Mostar bi trebao biti nadomjestak za to.
Otkako su raspisani lokalni izbori, Mostar se spominje kao primjer propalog grada, ostatak BiH se plaši Mostarom…
- Nesretan sam kad to čujem. Kad prevedete riječ ''mostarizacija'', to znači paraliza.
To je ipak činjenica...
- Sarajevo nikad nije dalo odgovor na mostarsku krizu. Kada je donesena presuda Ustavnog suda da se moraju promijeniti izborna pravila, bilo je dovoljno vremena. Postoje rješenja za Mostar. Bošnjaci su ravnopravni s Hrvatima, dodajmo tu Srbe i dijasporu i uvijek Mostarci mogu imati gradonačelnika.
Pa što ga nemaju, evo, već tri izborna ciklusa?
- Zato što su sujete i nesposobnost lidera spriječili da se napravi normalan Mostar.
To sa sujetama mi malo banalno…
- Sujete i nesposobnost da vide važnost Mostara. Kockali su se i trgovali Mostarom. Razni.
Mostar je godinama moneta za potkusurivanje.
- Jeste. I danas je! Ali ne brani se Mostar na Marindvoru. Već u Hercegovini u Mostaru.
Sad je ovo prijetnja koja stiže sa svih strana da bi i BiH mogla postati Mostar.
- To bi bila paralizirana zemlja. I to odgovara svima osim Bošnjacima.
Ali pristaju na to…
- Pristaju isključivo jer to odgovara održavanju vlasti, jer im je stranka ispred države. Pa već dugo imamo “mostarizaciju” Federacije BiH. Gdje je ko sjeo, tu sjedi, ne mrda i koristi resurse. Ali ja neću nikada reći da je kriva SDA ili HDZ, već određeni ljudi. Ali svima je dojadila ova kriza. Ako se ovo ne završi na demokratski način, ovo vodi ka ulici.
Dakle, ni ove godine ništa od izbora u Mostaru?
- Ja mislim da će ih biti. I da će ih biti ove godine. Imam svoje izvore iz međunarodne zajednice, koji lome lidere, slušaju ideje. Bitno je da se iz toga rodi stvar koja će svima omogućiti da idemo korak naprijed. Ako se zabetoniramo u nacionalnim podjelama i povučemo liniju koja nas dijeli, to je kraj BiH, to je kraj nas u BiH. Rješenje koje će se, vjerovatno, napraviti liči na projekt koji smo napravili prije nekoliko godina „Mostar za sva vremena“. Tako će se potvrditi da smo uzalud izgubili 12 godina.
- Postoje ljudi koji ne shvataju, kad stane borba na Bulevaru i Stocu, mi ostajemo muslimanska enklava osuđena na nestanak. Ja pokušavam svakom političaru objasniti - ne postoji država BiH kad mi postanemo muslimanska enklava, tada smo osuđeni na nestanak - kaže Oručević.