Brutalni inženjering knjige državljana i biračkog spiska jedan je od načina na koji su srpske partije u Srebrenici bile pri, oko i blizu vlasti u proteklih 20 godina, a da realno nisu imale podršku odnosno broj birača u ovoj općini koja bi korespondirala s njihovom zastupljenošću u strukturama vlasti.
To je za "Avaz" kazao Emir Suljagić komentirajući masovno prijavljivanje građana iz Srbije za glasanje u Srebrenici, a o čemu je za naš list govorio zajednički kandidat probosanskih stranaka za načelnika Srebrenice Alija Tabaković.
- Oni više od 20 godina vještački održavaju taj broj. I ovo je samo vrh ledenog brijega. Ne govorimo o stotinama već o hiljadama ljudi koji su u proteklih 20 godina upisani bez ikakvog osnova u knjige državljana ponajprije zahvaljujući Ministarstvu unutrašnjih poslova RS koje radi prekovremeno kad treba izvršiti upise u knjige državljana, a samim tim i u birački spsiak za ljude koji već generaciju cijelu nemaju nikave veze ni s BiH ni sa Srebrenicom – kaže Suljagić.
Kaže da je iz perspektive broja registrovanih birača na redovnim biračkim mjestima, broja birača u odsustvu te onih koji glasaju poštom, inicijativa „Moja adresa: Srebrenica“ obavila dobar posao.
- Ali, problem je što na jednoj strani imate nevladinu građansku inicijativu, a na drugoj svu moć birokratije, cijelog sistema koji je usmjeren na to da vještački održava vlast SNSD-a. Nemoguće je doskočiti ovoj vrsti izbornog inženjeringa, ovo je napad na suverenitet, jer knjiga državljana i birački spisak su instrument suvereniteta, svake zemlje na svijetu. Inicijativa je uradila dobar posao, ali ostaje pitanje izlaznosti i pitanje toga hoće li biti u stanju da imaju oči i uši tamo gdje se broje glasovi. To je suština demokratije – rekao nam je Suljagić.