DAJU SIMBOLIČNU NAKNADU

Hoće li Hrvatska za eksploataciju Buškog jezera, umjesto 3,5, plaćati 8,5 miliona KM

To što HEP plaća je nedovoljno i zanemarivo, naveli Galić i Baković

Susjedna Hrvatska obilato koristi Buško jezero. Arhiv

Piše: M. Smajkić - Al. Bajramović

30.6.2021

Svega dan nakon što je Buško jezero bila tema razgovora gradonačelnika Livna Darka Čondrića i ministra gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske Tomislava Ćorića na dnevnom redu sjednice Općinskog vijeća Tomislavgrad našlo se pitanje elektroenergetske eksploatacije ove najveće hidroakumulacije u jugoistočnoj Evropi, odnosno, simboličnih naknada koje ovim gradovima u Livanjskom kantonu daje Hrvatska elektroprivreda (HEP).


Vodno bogatstvo

Tako su vijećnici u Tomislavgradu jednoglasno podržali inicijativu o dopuni Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenog korištenjem hidroakumulacijskog objekta, a koji su inicirali federalni parlamentarci Petar Galić i Ante Baković.

Galić i Baković smatraju da je postojeća naknada za iskorištavanje Buškog jezera koju plaća HEP nedovoljna i zanemariva. Predloženim izmjenama, kako je navedeno u inicijativi, omogućilo bi se plaćanje pravednije naknade prema Tomislavgradu i Livnu od HEP-a, kao vlasnika elektroenergetskog objekta Orlovac.


Buško jezero. Arhiv

Riječ je o povećanju s dosadašnjih 3,5 miliona na 8,5 miliona KM na godišnjem nivou. Nedim Suljić, profesor Univerziteta u Tuzli i dopisni član bh. i Američke akademije nauka i umjetnosti, podsjeća na to da Buškim jezerom od 1996. godine upravlja HEP, koji vodu iz tog jezera koristi za proizvodnju električne energije u HE Orlovac.


Potopljeno zemljište

Praktično, prirodno vodno bogatstvo države BiH, koje se nalazi na području općina Livno i Tomislavgrad, navodi on, koristi susjedna Hrvatska, uz davanje simboličnih naknada tim općinama. Naglašava da je jedini ugovor koji postoji za korištenje vode iz Buškog jezera onaj iz posljednjih dana nepostojeće tzv. Herceg-Bosne, što čini taj sporazum potpuno ništavnim.

-Zaradu od 1996. godine HEP mjeri u iznosima od više stotina miliona KM. Riječ je o čistoj uzurpaciji vodnog bogatstva naše države od Republike Hrvatske. Ovaj problem uzurpacije i otimačine vodnog bogatstva naše države na Buškom jezeru, kao i pitanje nadoknade za potopljeno zemljište na ovoj hidroakumulaciji, već 25 godina niko od bh. političara ne rješava, izuzev pojedinaca koji žive na području Livna i Tomislavgrada.

HEP Livnu i Tomislavgradu po proizvedenom kilovatsatu plaća na godišnjem nivou oko 1,75 miliona eura, a samo HE Orlovac prijavljuje prosječni godišnji profit od gotovo 40 miliona eura, što je potpuni nesrazmjer - istakao je on. 

Ugradnja vodomjera

Da je trenutna naknada koju Livno prima od HEP-a niska, rekao je Čondrić hrvatskom ministru, koji je, pak, obećao da će Hrvatska uskoro riješiti ovo pitanje.

- Mi smo razgovarali sa stručnjacima i bilo je prijedloga da ugradimo vodomjere u području Lipa i ponora prema HE Orlovac, kako bismo tačno znali koliko vode prolazi i kako bismo sami radili svoj obračun - kazao je Čondrić.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.