UJEDINJENO KRALJEVSTVO

Baronesa Helić u Domu lordova: Otrov ekstremnog nacionalizma mogao bi ugroziti BiH

Ovo nije samo nevina borba za autonomiju, ovo je san o stvaranju velike Srbije, istakla je

Baronesa Arminka Helić. Screenshot

H. J. I.

16.12.2021

Tokom rasprave u Domu lordova Velike Britanije prisutnima se obratila i baronesa Arminka Helić

Helić je kazala da se 30 godina od rata ponovo priča o zapadnog Balkanu, koji bi trebao biti integrisan u EU, ali da on stagnira.

- Ova retorika, koju sad čujemo, je ostatak one grozne retorike devedesetih godina. Danas, najranjivija zemlja se suočava sa najvećom egzistencijalnom prijetnjom od kraja rata. Sjetit ćete se kakva je bila politika etničkog čišćenja, sjećate se silovanja, granatiranja, opsade Sarajeva. I mlađi od 25 godina nose ovu traumu koju su naslijedili od roditelja. Ovaj otrov ekstremnog nacionalizma radi osTvarivanja fanatičnih ciljeva mogao bi da ponovo ugrozi BiH - navela je Helić.


Rusija aktivni igrač

Ona je istakla da se ovdje ne radi o borbi za veću autonomiju jednog entiteta.

- Ovo moji lordovi nije samo nevina borba za autonomiju. Autonomija je već na sceni. Dejton je propisao da RS ima određenu autonomiju. Ovo je san o stvaranju velike Srbije. Isti ratni cilj koji su imali Karadžić i Mladić, ratni zločinci koji su sad u zatvoru. Ovo je nastavak ostvarivanja onogo što smo zaustavili 95. godine. Samo je sada Rusija aktivni igrač. Moskva vidi zapadni Balkan koji bi mogao biti dio NATO-a, a koji je bolji način zastavljanja ekspanzije NATO-a nego da cijeli region držite u nestabilnosti. I interes Kine je se tu poklapa - rekla je Helić

Onda je istakla da Velika Britanija sa svojim saveznicima (SAD i EU) ima način da to zaustavi.

- Mi mi kapacitet da zaustavimo secesionizam. Prvo moramo prepoznati da ovo nije politička kriza nego sigurnosna koja zahtijeva veliki sigurnosni odgovor. Ponavljam ne slati mirovne snage ali ni borbene, nego trupe kako bi se zaustavio avanturizam - rekla je Helić.


NATO ima ovlasti da djeluje

Ona je podsjetila da u BiH trenutno ima samo 660 pripadnika EUFOR-a.

- Po Aneksu 1 Dejtona, NATO ima ovlasti da djeluje. NATO treba poslati jedinice u kritične tačke: u Brčko i tuzlansku regiju, prije svega aerodrom.

Drugo, moramo osigurati da oni koji prijet intergritetu osjete sankcije.

SAD su već sankcionirale Dodika zbog ugrožavanje Dejtona i jer on predstavlja ozbiljnu prijetnju za teritorijalni intergritet. Vrijeme je da se mi i evropski saveznici njima pridružimo - zaključila je baronesa Helić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.