ŽELE DRŽAVNU

Višković: Nećemo dopustiti pritiske oko imovine

Ako je nešto zastarjelo i trebalo bi mijenjati, propisana je procedura, kazalo je

Radovan Višković. Dejan Rakita / PIXSELL

S. S.

26.2.2023

Premijer RS Radovan Višković izjavio je Srni da je potrebno zadržati "ustavno-pravni položaj RS i oduprijeti se svim pokušajima oduzimanja njenih nadležnosti, koje su garantovane Dejtonskim mirovnim sporazumom, čiji je sastavni dio i Ustav BiH".

- Politički nasrtaji i pritisci na RS ne prestaju i ne očekujemo da će prestati. Naše je da se borimo. Naše je da istrajemo samo na poštovanju Ustava - rekao je Višković.

Premijer RS naveo je da i predstavnike drugih zemalja koji zagovaraju promjenu Ustava BiH "na štetu RS", pita da li bi bilo moguće u njihovim zemljama nešto uraditi što nije u skladu sa najvišim pravnim aktom.

- Oni tada svi zašute. Mi nismo nikakvi separatisti i loši momci. Mi smo samo legalisti. Ono što bi svagdje na svijetu moralo biti pozdravljeno, tražimo da se poštuje Ustav, ništa mimo toga. Šta je naša greška? Što tražimo da se poštuje Ustav zemlje u kojoj živimo?, upitao je Višković.

Propisano Ustavom 

On je rekao da RS i njeni predstavnici nemaju ništa protiv nadležnosti BiH koje su propisane Ustavom i da sve mimo toga može biti samo stvar dogovora i konsenzusa svih konstitutivnih naroda.

- Sva druga nametanja i pritiske neće dopustiti aktuelna vlast. Predsjednik, član Predsjedništva i predsjednik Vlade neće dopustiti da se bilo šta u BiH uradi na štetu RS - poručio je Višković.

Premijer RS je istakao da se neće odustati od zahtjeva za poštovanjem "izvornog Dejtona", te naveo da je RS nezaobilazan faktor u odlučivanju, što pojedini žele narušiti idejom o "duhu a ne slovu Dejtona", što je neprihvatljivo.

- Mi se nismo slučajno našli u Dejtonskom sporazumu i Aneksu četiri, odnosno Ustavu gdje se jasno navodi RS kao nezaobilazan faktor. Slovo je ono što je priznato, a mi tražimo poštovanje izvornog Dejtonskog sporazuma. Ako je nešto zastarjelo i trebalo bi mijenjati, propisana je procedura. Ne može se ništa mijenjati pod prisilom i jednostrano - istakao je Višković.

"Odluke štetne po RS"

Predsjednik Vlade RS je da su u prošlosti visoki predstavnici "nametali odluke koje su bile štetne po RS, ali je naglasio da se izmjene Ustava mogu donositi samo uz saglasnost entiteta."

- Boriti se za svoju poziciju i mjesto u ovako složenim međunarodnim okolnostima nije proces koji se može završiti za godinu, pet ili deset. Neki procesi se vode i 100 godina. Moramo naučiti da istrajemo na našem putu i da se borimo za naša prava. Borba će nekada trajati decenijama, ali mi toga treba da budemo svjesni i nikada od te naše namjere ne smijemo odustati - poručio je Višković.

Kada je riječ o imovini, Višković je naveo da je to pitanje regulisano i propisano Ustavom RS i BiH gdje je tačno rečeno šta ima BiH, te podsjetio i na Dejtonski odnos od 49:51 što se pokušava narušiti odlukama Ustavnog suda BiH i oduzimanjem imovine RS.

Podsjećamo, prošle godine je visoki predstavnik suspendirao Zakon o imovini u RS do donošenja odluke Ustavnog suda, a nakon toga je Narodna skupština donijela novi identičan neustavan zakon.

"Ne piše u Ustavu"

- Za nas je to svetinja, mi se toga držimo. Nema nikoga u RS ko predstavlja bilo koju instituciju na bilo kojem nivou, da može od toga odustati ili pristati na nešto što ne piše u Ustavu BiH - izjavio je Višković.

On je kazao i da postoji odluka Ustavnog suda BiH koji je odlučio da imovina "pripada Brčko distriktu a ne BiH", navodeći da je i "Brčko u vlasništvu dva entiteta", te dodao da se "samo RS pokušava osporiti pravo na imovinu i to odlukama suda u kojem sjede trojica stranaca koji uz pomoć dvoje bošnjačkih sudija donose ovakve odluke."

- Ustavni sud BiH je jedini sud na svijetu koji ne radi po Ustavu. Da radi po Ustavu ne bi nikada mogao donijeti takvu odluku. Dovoljno je samo da otvore prvu stranicu Ustava BiH i da vide kome pripada imovina - poručio je Višković.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.