AMBICIOZAN PLAN

Predstavljena Strategija za razvoj turizma u KS: Sarajevo će imati još veći turistički bum

Planirani su subvencioniranje aviosaobraćaja, izgradnja infrastrukture za prijem turističkih autobusa te razvoj ruralnog i planinskog turizma

Iz godine u godinu sve veći broj turista. Facebook

Danijal Hadzovic

19.10.2024

Vlada Kantona Sarajevo usvojila je Strategiju razvoja turizma Kantona Sarajevo (KS) do 2030. godine.

Strategija predstavlja ključni okvir za budući razvoj turističkog sektora u našem kantonu.

Za izradu strategije odabran je tim profesora s Ekonomskog instituta Sarajevo.

Ciljevi i prioriteti

Kako ističu iz Vlade KS, tokom procesa izrade organizirano je više od 100 učesnika kroz radionice, javne konsultacije i prezentacije rezultata analize trenutne situacije u razvoju turizma, navodi se u saopćenju Vlade KS.

Ove aktivnosti omogućile su razvoj strategije koja sadrži sveobuhvatnu situacionu analizu, SWOT analizu, viziju razvoja, strateške ciljeve i operativne prioritete.

Ova strategija prvi je zvanični strateški dokument koji se bavi turizmom u Kantonu Sarajevo i od suštinske je važnosti za dalji razvoj turizma jer omogućava jasno definiranje ciljeva i prioriteta.

Strategija nudi smjernice kako na odgovoran način razvijati turističku ponudu u narednim godinama.

Kanton Sarajevo, kao jedna od vodećih turističkih destinacija u Bosni i Hercegovini, do sada nije imao sveobuhvatan dokument koji integrira sve aspekte razvoja turizma – od kulturnog i ekološkog turizma, do avanturističkih i sportskih ponuda.

Usvajanjem ove strategije, Kanton Sarajevo postavlja temelje za planski razvoj turizma koji će biti u skladu sa standardima održivosti, konkurentnosti i globalnih turističkih trendova.

Ključni projekti

Među ključne projekte koji su osmišljeni kako bi se postigli ciljevi razvoja turizma u Kantonu Sarajevo ističu se smanjenje sive ekonomije u turizmu, povećanje površina zaštićenih područja te unapređenje kapaciteta Zavoda za zaštitu prirodnog i kulturnog naslijeđa. Također, važna komponenta strategije je akreditacija studijskih programa u turizmu.

U cilju jačanja atraktivnosti turističke ponude, planirani su subvencioniranje aviosaobraćaja, izgradnja infrastrukture za prijem turističkih autobusa te razvoj ruralnog i planinskog turizma.

Kulturni turizam igra značajnu ulogu u ovoj strategiji, a ona, također, prepoznaje važnost saradnje sa svim sektorima kako bi se osigurala održivost i efikasnost implementacije projekata. Implementacija strateških projekata i mjera bit će u okviru Akcionog plana.

- Ovi napori dolaze u trenutku kada Bosna i Hercegovina bilježi značajan rast u turističkom sektoru. Prema najnovijim podacima Agencije za statistiku BiH, u periodu od januara do avgusta 2024. godine bilježimo porast broja posjeta od 10,8 posto u odnosu na isti period 2023. godine. Domaći turisti ostvarili su 2,3 posto više posjeta, dok su strani turisti zabilježili impresivan rast od 14,4 posto. Ovi rezultati nas upućuju na to da je strateški pristup oblasti turizma bio neophodan, a potvrđuju i potencijal za dalji razvoj turizma u našoj zemlji i jačanje ponude – rekao je ministar privrede KS Zlatko Mijatović.

Ministar Mijatović je dodao kako ovaj strateški dokument pruža čvrste temelje za razvoj turizma u Kantonu Sarajevo.

Rekordna godina

U 2023. godini Kanton Sarajevo posjetila su 665.593 turista koji su ostvarili 1.487.477 noćenja, što je gotovo 60 posto od ukupnog broja ostvarenih dolazaka i noćenja u Federaciji BiH. Prema dosadašnjim podacima, 2024. godina uveliko će premašiti prethodnu. Tokom prvih osam mjeseci tekuće godine zabilježeno je povećanje broja gostiju za 29 posto i povećanje noćenja za 26 posto u odnosu na isti period 2023.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.