NEVIĐENO

Šta je cilj novog zakona o medijima: Umjesto narkosa, zbog Skya na robiju idu novinari

Prema ovom prijedlogu zakona, novinari bi mogli završiti u zatvoru i do 3 godine nakon što ih „crne kravate“ tuže

"Veliki demokrati" namjeravaju se obračunavati s novinarima. Avaz

Danijal Hadzovic

prije 5 sati 35 minuta

U parlamentarnu proceduru upućen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine koji sadrži skandalozne odredbe čije bi usvajanje i primjena mogli ograničiti pravo na slobodu izražavanja, te onemogućiti svakodnevni rad novinara i medija u interesu javnosti.

Naime, član 193. A ovog zakona predviđa da će onaj ko “neposredno ili putem informaciono – komunikacionih tehnologija, objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film, fonogram ili drugi sadržaj osobnog karaktera bez pristanka osobe koja je spis sastavila ili na koju se spis odnosi… ili bez pristanka osobe čiji se pristanak po zakonu traži” biti kažnjen novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

Uvođenje cenzure

Ovakve odredbe, dosta široko postavljene i nejasno fomulirane, zapravo, širom otvaraju vrata za uvođenje medijske cenzure i teror vlasti nad novinarima.

Zamislite sljedeći scenarij: objavite prepiske okorjelih kriminalaca u kojima dogovaraju činjenje najtežih krivičnih djela. Ili objavite fotografije kriminalaca u počinjenju zločina. Kako vam nisu dali dozvolu da ih fotografirate uhvaćene na djelu, dobivate krivičnu prijavu i potencijalno vas osuđuju na zatvorsku kaznu. Ili, još bolji primjer, objavite prepiske iz Sky aplikacije koje dokazuju povezanost s narkokartelima i omogućavanja distribucije droge osoba iz policijskog, sigurnosnog, poslovnog i političkog života u BiH. Nisu vam to oni dozvolili, dobivate tužbu i krivičnu presudu.

Avdo Avdić, Slobodan Vasković idu u zatvor, a „crne kravate“ i tuže i sude. Zvuči apsurdno, no upravo su to konsekvence do kojih ovakav član zakona može odvesti.

Ovakva zakonska odredba može u potpunosti onemogućiti dnevno izvještavanje medija sa sjednica zakonodavnih i izvršnih organa vlasti, suđenja otvorena za javnost, uviđaje policije na mjestima incidenata i zločina, kao i sve druge javne događaje, ukoliko se usvoje odredbe o obavezi pribavljanja prethodne saglasnosti!

Politički silnici

Također, navedeni član je u suprotnosti s pravnim aktima i međunarodnim preporukama koje dozvoljavaju medijima i novinarima snimanje, fotografiranje i prikupljanje činjenica za potrebe medijskih tekstova bez traženja prethodne saglasnosti od pojedinaca i/ili institucija. 

Skandalozno je i sramotno što Vlada Federacije BiH poseže za krivičnim odredbama koje direktno ugrožavaju novinarsku profesiju, a istovremeno nije uzela u obzir brojne zahtjeve novinarske zjednice, državnih i nezavisnih institucija kao i Evropske unije da kroz krivično zakonodavstvo efikasnije štiti sigurnost novinara i medijskih radnika. Tako, primjerice, u članu 359. A Vlada Federacije traži samo zaštitu liječnika, ali ne i novinara ili pripadnika bilo koje druge profesije, svakodnevno izložene napadima i sigurnosnim rizicima, demontrirajući ovim činom diskriminaciju i nejednak tretman svih profesionalaca koji rade posao od javnog značaja.   I dok su Nikšiću, Konakoviću i Forti puna usta demokratije, ljudskih prava i zapadnih vrijednosti, njihova vlast u praksi pokušava da provodi silu vlasti i samovolju kakva nije viđena ni u najcrnjim danima vladavine SDA – od upravljanja državom uredbama bez ikakvih konsultacija koje suštinski mijenjaju funkcioniranje cijelog ekonomskog sektora preko pokušaja oduzimanja ovlasti parlamentu, direktnih prijetnji novinarima od političkih aktera do stvaranja zakonskih pretpostavki za krivično gonjenje novinara.

Pokušaj cenzure u KS

Ovo nije prvi put da vlast Trojke pokušava sebi obezbijediti mehanizme za cenzuru i obračun s nepodobnim medijima. Tako je krajem maja Vlada Kantona Sarajevo utvrdila Nacrt zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira na području Kantona Sarajevo. Prvi put u Kantonu Sarajevo, ovim nacrtom zakona pokušano je da se regulira i ponašanje na internetu, kao i širenje lažnih vijesti koje “unose paniku i nemir” među građane.

Ovaj član zakona trebao je dati direktnu mogućnost MUP-u KS, kojim rukovodi NiP-ov Admir Katica, da izriče prekršajne naloge kada procijene da je na internetu bio prisutan „govor mržnje“. Tek nakon velikih pritisaka i bunta novinarske zajednice, ovaj prijedlog je povučen.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.