Evropski zvaničnici zaprijetili su da će ograničiti međunarodni zračni promet iznad Bjelorusije, nakon što je avion Ryanaira bio prisiljen na slijetanje u incidentu koji su zapadne zemlje osudile kao "državno piratstvo".
EU snažno osuđuje Bjelorusiju zbog incidenta u nedjelju, u kojem je bjeloruski vojni avion presreo let između Grčke i Litve te ga prisilio na slijetanje u Minsku, gdje je potom uhapšen novinar.
Zemlje su pozvale na oslobađanje 26-godišnjeg Romana Protaševiča, čiji je "zid" na društvenim mrežama iz egzila bio jedna od posljednjih nezavisnih platformi za vijesti o zemlji poslije masovnog ugnjetavanja disidenata prošle godine.
Prisilan čin
Europska komisija (EK) pozvala je u ponedjeljak bjeloruskog veleposlanika na razgovor.
- Veleposlanik Aleksandar Mihnevič obaviješten je o snažnoj osudi institucija i članica EU prisilnog čina kojim su bjeloruske vlasti ugrozile sigurnost putnika i posade - saopćila je EK.
- Nečuvena akcija bjeloruskih vlasti predstavlja još jedan očit pokušaj da se utišaju svi opozicioni glasovi u zemlji - dodaje se u saopćenju u kojem se traži oslobađanje Protaševiča.
Ursula von der Lejen (Leyen) optužila je Minsk za otmicu putničkog aviona. Vašington (Washington) je također osudio "šokantni čin". Šef evropske diplomatije Žozef Borelj (Josep Borrell) zatražio je oslobađanje opozicionog novinara Romana Protaševiča, te pozvao na istragu o tome jesu li međunarodna pravila zračnog saobraćaja prekršena.
Sveopće ogorčenje
Ogorčenje zbog bjeloruskog incidenta vjerojatno će se preliti u raspravu EU zvaničnika na dugo dogovaranom samitu o tome što učiniti po pitanju odnosa s Moskvom, koja odavno stoji iza Lukašenka.
Na samitu EU u ponedjeljak navečer raspravljat će se o jačanju sankcija koje su na snazi protiv Minska te bi također moglo doći do ograničavanja kopnene prometne veze između Bjelorusije i 27 zemalja članica EU.
Evropska unija razmatra i bojkotiranje bjeloruskog zračnog prostora i zabranu letenja bjeloruskom nacionalnom avioprijevozniku Belaviji s EU aerodroma.
Evropski povjerenik za pravosuđe Didier Rejdners (Reynders) rekao je u ponedjeljak da bi blok trebao nametnuti još sankcija Bjelorusiji kako bi pritisnuo Minsk i ciljao na tamošnje članove "režima" odgovorne za prisilno slijetanje Ryanaira.
Rejnders je rekao da bi se mogla održati rasprava o ograničenju zračnog prometa, ali tek treba vidjeti hoće li Europska unija izabrati koordinirani pristup svih 27 država članica ili će članice moći nametati vlastita ograničenja na nacionalnoj razini.
- No prije svega izvršiti pritisak na ljude odgovorne za takvo (...) ponašanje, to je najbolja reakcija na ovo - rekao je Rejnders.
Sankcije bez učinka
Latvijski avioprijevoznik airBaltic već je rekao da neće više koristiti bjeloruski zračni prostor za svoje letove.
Litavska vlada preporučuje svojim građanima da se suzdrže od putovanja u Bjelorusiju te apeliraju na one koji se trenutno nalaze u zemlji da je odmah napuste, rekao je u ponedjeljak ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis.
Međutim, ostalo je nejasno hoće li i drugi avioprijevoznici učiniti isto osim ako se to ne zatraži od njih. Nizozemski KLM je rekao da je izvršio procjenu rizika i da zasad neće ništa mijenjati u svojim planovima.
EU je oprezno pristupila nametanju sankcija Bjelorusiji zbog rizika da će to još više pogurati Lukašenka u zagrljaj s Rusijom. "Nije jednostavno kalibrirati sankcije ako želite poštedjeti stanovništvo", rekao je visoki EU diplomat o mogućim novim mjerama protiv Minska.
Minsk je ignorirao prethodne sankcije od prošle godine, koje se uglavnom sastoje od stavljanja različitih službenika na crne liste koje ograničavaju njihovo pravo da putuju ili posluju u Europi i SAD. EU je već radila na četvrtoj rundi sankcija prije nego što se dogodio incident s Ryanairom.
Dodatni koraci mogli bi uključivati obustavu prelijetanja avioprijevoznika EU preko Bjelorusije ili zabranu slijetanja bjeloruskom avioprijevozniku Belaviji na EU aerodromima , kako su najavili neki dužnosnici, moglo bi raspravljati i o suspenziji kopnenog prometa.
Prekid letova iznad Bjelorusije
Međutim, opcije za odmazdu Zapada čine se ograničenima. ICAO sa sjedištem u Montrealu nema regulatorne moći, a EU nema ovlasti nad letovima koji polijeću i slijeću u Bjelorusiji ili koji lete iznad njezina zračnog prostora, osim direktnih letova koji polijeću ili slijeću u Europi.
Bjelorusija se nalazi na zračnom putu nekih bitnih ruta koje povezuju sjever i jug Evrope, kao i ruta na relaciji istok-zapad između Europe i Azije.
ICAO, tijelo UN-a, reklo je da je incident možda prekršio temeljnu povelju koja upravlja globalnim vazduhoplovstvom.
Mihail Hodorkovski, bivši naftni tajkun i kritičar Kremlja, rekao je da europske zemlje trebaju kazniti bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka za njegovo "piratstvo" u zraku uvođenjem sankcija proizvođačima nafte i kalija.
- Roman Protaševič mora biti oslobođen, a diktator kažnjen - rekao je Hodorkovski za Reuters i dodao da diktatora treba udariti gdje najviše boli: njegov džep.
Optužili Hamas
Bjeloruske su vlasti danas su ponudile potpuno novu verziju događaja s Ryanairovim avionom. U Minsku tvrde da im je stigla poruka palestinske militantne organizacije Hamasa s prijetnjom da će raznijeti avion na letu iz Atene za Vilnius ako Evropska unija ne osudi Izrael zbog vojne intervencije u Pojasu Gaze.
Šef Uprave za zračni saobraćaj u bjeloruskom ministarstvu saobraćaja Artem Sikorski citirao je navodnu Hamasovu poruku koju je naveo kao razlog prinudnog prizemljenja letjelice: - Mi, vojnici Hamasa, zahtijevamo da Izrael prestane s napadima na sektor Gaze. Zahtijevamo da Europska unija prestane podržavati Izrael. Ne budu li naši zahtjevi ispunjeno, u Ryanairovom avionu će nad Vilniusom eksplodirati bomba.
Sikorski se pohvalio da je nakon ovakve poruke predsjednik Lukašenko lično naredio akciju u kojoj je Ryanairov avion uz pratnju vojnih MiG-ova prizemljen u Minsku, no nije spominjao privođenje disidenta Protaševiča.
Hamasov glasnogovornik Favzi (Fawzi) Bahroum je u međuvremenu demantirao da njegova grupa ima ikakve veze s ovim događajem.
- Mi se takvim metodama ne koristimo, a takve tvrdnje mogu dolaziti od nekih sumnjivaca koji za cilj imaju demonizaciju Hamasa i umanjenje svjetske podrške legitimnom otporu palestinskog naroda - izjavio je Bahroum.