Svima se, barem povremeno, javlja apetit kasnije navečer. Iako to može donijeti neko zadovoljstvo, posebno ako je u pitanju neka ukusna grickalica, jednako tako može imati i negativne posljedice poput probavnih problema, noćnih mora i generalno debljanja.
Kad bi najkasnije trebalo prestati jesti?
Što ranije, to bolje, ističu stručnjaci. Njihov savjet je da bi 19:00 ili 19:30 sati trebalo biti najkasnije vrijeme za večeru.
Međutim, svatko ima svoj dnevni tempo i bioritam pa s obzirom na tu činjenicu savjetuje da ostavimo 12 do 13 sati za “noćnu probavu”.
U osnovi stručnjaci savjetuju da posljednji obrok pojedemo tri do četiri sata prije spavanja. Budući da se ljudi razlikuju, nekima je možda za probavu dovoljno i dva sata pa je važno naučiti slušati tijelo i ne odlaziti u krevet punog želuca.
Problem sa kasnim obrocima leži u tome što mogu uzrokovati razne zdravstvene probleme. Mogu se javiti probavni problemi, uključujući zatvor, napuhnutost i žgaravicu, ali i mučninu. Osim toga, može poremetiti ciklus spavanja i izazvati noćne more, poremetiti metabolizam i uzrokovati debljanje.