Vjerovatno ste ranije čuli da trebate spustiti dasku WC šolje prije puštanja vode, a jedan Tiktoker odlučio je napraviti eksperiment i pokazati zašto.
Rizik za ljude
On je eksperiment uradio tako što je koristio specijalno svjetlo i šolju presječenu na pola, ali zapečaćenu staklom.
Malo je reći da su korisnici bili šokirani kada su shvatili koja količina patogena izlijeće iz šolje kada pustite vodu i završava na okolnim stvarima, poput toalet papira, peškira, četkica za zube i drugih.
Tiktoker je zatim dodao neonsku boju u vodokotlić i ponovio proces, a rezultat je prestravio pojedince.
Ovime je još jednom potvrđeno koliko je važno spustiti dasku na WC šolji, odnosno koliko je “toaletni oblak” rizičan po ljude.
Fekalne materije
To je u suštini aerosol ispunjen česticama koje sadrže fekalne materije, mikroskopske bakterije, uključujući E. coli, salmonelu, hepatitis A i šigelu.
Prema istraživanju iz 1975. godine, patogeni koji se emituju u aerosolu mogu se zadržati u zraku do šest sati.
Srećom, današnja tehnologija toaleta minimizira količinu “toaletnog oblaka”, ali to je ipak nešto čega moramo biti svjesni.
- Veće kapljice i aerosol vjerovatno ne putuju mnogo iznad ili oko toaleta, ali veoma sitne kapljice mogu neko vrijeme ostati u zraku. S obzirom na to da voda u WC šolji sadrži bakterije i druge mikrobe iz fekalija, urina i možda čak povraćanja, bit će ih i u kapljicama vode. Svaki gram ljudskog izmeta sadrži milijarde bakterija, zatim viruse i gljivice - upozoravaju stručnjaci.