Brojnim studijama dokazano je kako umjerena konzumacija čokolade blagotvorno djeluje na srce.
UPOZORENJA
SAVJETI
Autori istraživanja smatraju da su za ovakvo djelovanje čokolade zaslužni flavonoidi čokolade, odnosno njihovo antioksidativno, protutrombotičko i protuupalno djelovanje
Umjerena konzumacija čokolade blagotvorno djeluje na srce. Ilustracija
Brojnim studijama dokazano je kako umjerena konzumacija čokolade blagotvorno djeluje na srce.
No, nova saznanja otkrivaju još jedno blagotvorno djelovanje, a to je smanjivanje rizika od moždanog udara.
Metaanaliza na 30.000 ispitanika, objavljena u časopisu “Neurology”, otkrila je, naime, kako osobe koje konzumiraju najviše čokolade, imaju za 19 posto manji rizik od moždanog udara u odnosu na osobe koje čokoladu ne konzumiraju.
Autori istraživanja smatraju da su za ovakvo djelovanje čokolade zaslužni flavonoidi čokolade, odnosno njihovo antioksidativno, protutrombotičko i protuupalno djelovanje.
Slično istraživanje objavljeno u časopisu “Stroke: Journal of the American Heart Association” pokazalo je kako žene koje dnevno piju više od jedne šolje kafe, imaju od 22 do 25 posto niži rizik od moždanog udara u odnosu na žene koje piju manje.
Radi smanjivanja rizika od moždanog udara, američko udruženje “American Heart Association” donijelo je smjernice koje se temelje na čvrstim dokazima. Radi se o preporukama za primarnu prevenciju, koja se odnosi na osobe koje još nisu doživjele moždani udar.
Smatra se da je rizik da se moždani udar ponovi najizraženiji mjesec po prvom moždanom udaru. No, kada ga jednom doživite, rizik da se on ponovi ostaje povećan i narednih godina, čak i deceniju poslije. Statistike pokazuju da pet godina nakon moždanog udara novi šlog doživi bar 25 posto ljudi.
Ishemijski atak (TIA) prolazni je poremećaj moždane cirkulacije. Ilustracija
Mini moždani udar ili tranzitorni ishemijski atak (TIA) prolazni je poremećaj moždane cirkulacije, koji, prema definiciji, ne ostavlja neurološki deficit, mada to ne znači da nije došlo do oštećenja mozga. Iako su smetnje prolazne, iza njih stoji patološko stanje moždane cirkulacije.
Ukoliko vam terapija za visoki pritisak ne djeluje ili patite od nuspojava, posavjetujte se s ljekarom. Ilustracija
Radi smanjivanja rizika od moždanog udara, preporuke su sljedeće:
1. Slijedite mediteransku ili DASH prehranu, s redovnim unosom orašastih plodova.
2. Smanjite unos natrija (soli) u prehrani.
3. Nemojte pušiti. Pušenje i oralna kontracepcija mogu značajno povećati rizik od moždanog udara. Ženama koje imaju migrene sa simptomima aure, pušenje povećava rizik više nego ostatku populacije.
4. Jednom godišnje posjetite ljekara radi kontrole krvnog pritiska.
5. Ukoliko imate blago povišeni krvni pritisak, spriječite pojavu hipertenzije – budite tjelesno aktivni, pravilno se hranite i održavajte poželjnu tjelesnu masu.
6. Ukoliko imate visok krvni pritisak, redovno ga provjeravajte.
7. Ukoliko vam terapija za visoki pritisak ne djeluje ili patite od nuspojava, posavjetujte se s ljekarom, koji će pronaći kombinaciju lijekova koja vam odgovara.
UPOZORENJA
UPOZORENJA