Paklene vrućine su stigle i na naše područje posljednjih sedmica, a zadnjih dana ponovno bilježimo rast broja oboljelih od koronavirusa.
Kako rastu temperature, tako raste i broj zaraženih od koronavirusa, a naučnici pokušavaju utvrditi hoćemo li cijelo ljeto strahovati od zaraze ili će se uskoro situacija smiriti, do jeseni i dolaska hladnijih dana.
Iako se neke virusne bolesti sporije šire tokom ljetnih mjeseci, to nije primjenjivo na sve bolesti. U zemljama poput Australije i Irana koronavirus se vrlo brzo proširio, usprkos toplom i vlažnom vremenu za koje se vjerovalo da će usporiti širenje.
Svaki virus i pandemija su različiti, a postoji niz stvari koje utječu na njih, čak i po vrućem i vlažnom vremenu. Kod koronavirusa jednostavno nema dovoljno dokaza da bi se znalo hoće li doći do značajnog usporavanja infekcija s porastom temperature.
Stručnjaci su zato još prije početka velikih vrućina u kontroliranim uvjetima počeli reproducirati i istraživati kako će se koronavirus ponašati u vrućim ljetnim danima.
Rezultati su pokazali da nema dokaza da će vrućine utjecati na nestanak koronavirusa. Razlog tome je što se pojedini slojevi virusa mogu mijenjati i prilagođavati ovisno o okruženju, mogu preživjeti i uspjeti u raznim geografskim regijama ili klimama.
Osim toga, različite razine vlage mogu otežati ponovno širenje korona virusa, ali temperatura i vlažnost zraka mogu prilično varirati ovisno o tome gdje se nalazite. Stoga, ne pretpostavljajte da će ljetni mjeseci biti sigurniji i da će otežati prijenos koronavirusa, nego nastavite poštovati odgovarajuće mjere kako biste zaštitili sebe i druge.