Trzajna povreda vrata (whiplash injury) možda najbolje opisuje način na koji ona nastaje.
RIJEČ STRUČNJAKA
Simptomi su poteškoće u koncentraciji, problemi s pamćenjem, zvonjava u ušima, poremećaj spavanja i razdražljivost
Za posljedicu ima povrede mekih struktura u vratu. Ilustracija
Trzajna povreda vrata (whiplash injury) možda najbolje opisuje način na koji ona nastaje.
Prilikom trzajne povrede dolazi do istezanja i povrede mišića, ligamenata, tetiva, diskusa i zglobova između pršljena u vratnoj kičmi. Kičma je građena od 34 pršljena. Razlikujemo sedam vratnih, 12 grudnih, pet lumbalnih, pet sakralnih i 3-5 trtičnih pršljena.
Kičma nije ravan stub, već čini oblik slova S. Vratna kičma građena je od sedam pršljena. Prva se dva vratna pršljena, atlas i aksis, uzglobljavaju s lobanjom.
Dr. Edin Buljugić. Avaz
Trzajna povreda vrata ne odnosi se na puknuće pršljena ili na oštećenje intervertebralnog diska, već samo na istegnuće koje za posljedicu ima povrede mekih struktura u vratu, dakle tetiva, mišića i ligamenata.
Zbog povrede diskusa može doći do pritiska na leđnu moždinu i/ili nervne korjenove. Trzajne povrede vrata najčešće se događaju usljed automobilskih nesreća ili udaraca u potiljak.
Simptomi trzajne povrede vratne kičme obično se javljaju u roku od 24 sata od povrede, a mogu biti: bol i ukočenost u vratu, glavobolja, vrtoglavica, zamagljen vid, umor. Neke osobe mogu osjetiti i poteškoće u koncentraciji, probleme s pamćenjem, zvonjenje u ušima, poremećaj spavanja i razdražljivost.
Svi ovi simptomi nastaju jer se bolovi iz vrata šire u glavu zbog napetosti vratnih mišića i pritiska na nerve u gornjem dijelu kičme. Zato je kod pacijenata kojima se dogodila trzajna povreda vrata glavobolja najučestaliji simptom. Ako je povreda lokalizirana u donjem dijelu vratne kičme, tada se bolovi ili trnci mogu javiti i u rukama te se širiti prema donjem dijelu ruku.
Liječenje trzajne povrede vrata uključuje:
- Medikamentoznu terapiju
- Fizikalnu terapiju(ledene ili vruće obloge, maneulnu terapiju, uključujući miofascijalnu relaksaciju, terapijski ultrazvuk, te elektroterapiju)
- Vježbe istezanja i jačanja vratnih mišića - kada bol bude blaža, ove vježbe pomažu da se ublaže ostali simptomi i zaštiti vrat u budućnosti.
VELIKA TRAGEDIJA
NA KIOSCIMA ŠIROM BIH