NAŠA TEMA

Kako sačuvati najveći i najvidljiviji organ

Mnoga istraživanja pokazuju da vitamin C povećava sintezu kolagena, štiti od oštećenja od UVA i UVB zraka i liječi upaljenu kožu

Na ljepotu, kvalitet i zdravlje kože utječu proteini, minerali, razni vitamini. Ilustracija

Piše: Z. Karić

7.3.2022

Koža je organ koji odražava funkcioniranje svih organskih sistema. Nedostaci nutrijenata manifestiraju se određenim poremećajima i brzim starenjem kože. Za zdravlje kože, kaže dr. Emina Nuković, specijalista dermatovenerologije, neophodna je uravnotežena ishrana koja sadrži dosta proteinske hrane, povrća, voća (po mogućnosti, svježeg) i kvalitetnog ulja. 


Snažan antioksidans

- Ukoliko svoju kožu hranite iznutra uravnoteženom ishranom, učinit ćete joj najveću uslugu. Na ljepotu, kvalitet i zdravlje kože utječu proteini, minerali, razni vitamini, između ostalih nutrijenata. Istovremeno su važne i hijaluronska kiselina te esencijalne masne kiseline - govori dr. Nuković.

Vitamin C, dodaje naša sagovornica, snažan je antioksidans koji djeluje na slobodne radikale i smanjuje njihovo negativno djelovanje. Mnoga istraživanja pokazuju da vitamin C povećava sintezu kolagena, štiti od oštećenja od UVA i UVB zraka, pomaže kod problema pigmentacije i liječi upaljenu kožu. Najbolji izvori vitamina C su peršun, crvena paprika, žuta paprika, rukola, prokulice i brokula.


Dr. Nuković: Hranite je iznutra. Avaz

- Vitamin E je, također, snažan antioksidans koji smanjuje oštećenje od sunca i rizik od karcinogenosti. Kada se koristi zajedno s vitaminom A, smanjuje rizik od bazocelularnog karcinoma za 70 posto. Također smanjuje bore. Najbolji izvori vitamina E su suncokretovo ulje, ulje lješnika, tarhana, bademi i lješnjaci - ističe dr. Nuković.


Glavni protein

U nedostatku vitamina A, koža postaje suha, zadebljana i ljušti se. Adekvatan unos vitamina A, govori dalje, usporava proces starenja, smanjuje bore i linije kože. Nalazi se u povrću i voću u obliku karotena, gdje se metabolizira u tijelu. Najbolji izvori vitamina A kojima možete hraniti svoju kožu su mrkva, hibiskus, peršun, kopar, špinat, kopriva.

- Vitamin K je veoma važan za zaustavljanje krvarenja i zacjeljivanje rana. Prepeličija jaja te ovčije, pileće i pureće meso vodeći su izvori vitamina K, koji je potreban za zdravu kožu. Iz ove grupe za kožu je najvažniji biotin (B7), koji igra ulogu u proizvodnji keratina, glavnog proteina koji se nalazi u kosi, noktima i koži. Ako postoji nedostatak ovog vitamina, može doći do upale kože praćene svrbežom, ljuštenjem i mogućim opadanjem kose - pojašnjava dr. Nuković.

Najvažniji izvori vitamina B su kvasac, pšenične mekinje, banana, žumance i jetra.


Zaštita ćelija od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima

Osim vitamina i minerala, na zdravlje kože, kaže dr. Emina Nuković, utječu i kiseline. Jedna od njih je alfa lipoična kiselina, koja je snažan antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima te usporava proces starenja kože. Nalazi se u namirnicama biljnog i životinjskog porijekla, a može se koristiti kao dodatak prehrani ili u obliku kreme.

- Hijaluronska kiselina je jedna od komponenti svakog živog organizma i međućelijska je supstanca koja zateže kožu čineći je glatkom. Ona vezanjem i zadržavanjem vode ispunjava međućelijske prostore i daje koži elastičnost i punoću, a što smanjuje vidljivost postojećih bora i nepravilnosti na koži. Također, sprečava nastanak bora uzrokovan djelovanjem slobodnih radikala. Namirnice sa visokim sadržajem hijaluronske kiseline su: zelena paprika, limun, jabuka, banana, breskva, kruška, proizvodi od soje, krompir i škrob - govori dr. Nuković.


Vrijedne komponente za našu kožu. Ilustracija

Tu su i, dodaje, omega-3 i omega-6 masne kiseline koje su vrijedne komponente za našu kožu. Zbog njih naša koža izgleda glatko i mladoliko. Glavni izvori omega-3 masnih kiselina su tahini, laneno sjeme, orasi, maslinovo ulje, a glavni izvori omega-6 kiselina su suncokretovo ulje, jezgra oraha, tahini, mak, ulje lješnika.

- Osim kiselina, tu su i nutrijenti koji su izuzetno važni za sjajnu i zdravu kožu. Oni se nalaze u mrkvi, zelenom čaju, paradajzu, orasima, slatkom krompiru, crvenoj paprici, algama, crvenoj narandži, trešnjama, borovnicama, avokadu, mangu... Namirnice koje su loše za kožu su šećer, kofein, čokolada, alkohol, prerađena hrana, hidrogenizirana ulja, so, škrob... - navodi dr. Nuković.

Za zdravlje, funkciju i izgled kože vrlo je važno obratiti pažnju na ishranu. U kombinaciji s dobrom ishranom, neki dodaci ishrani ne samo da će učiniti da vaša koža izgleda zdravije već ćete izgledati mlađe.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.