Gelotofobija je strah od ismijavanja. Ovaj mentalni poremećaj spada u socijalne fobije. Naravno, podrugljiva kritika je neugodna za svaku osobu, ali samo gelotofobi imaju izuzetno pojačan puls, povišen krvni pritisak, napade panike, gušenje i suha usta.
Osim toga, slične manifestacije počinju već pri samoj pomisli da bi im se neko mogao nasmijati ili ih ismijati. Također, kod ovog mentalnog poremećaja ljudi se boje tuđeg mišljenja i razmatraju svaki svoj korak, namjerno pokušavajući predvidjeti procjenu drugih.
U akutnom toku gelotofobija može promijeniti svijest osobe koja pati od nje. Osoba obično negativno percipira svaki humor upućen u njenom pravcu ili misli da je svi čiji smijeh čuje ismijevaju, pričajući o neprivlačnosti, gluposti ili nekakvim nedostacima.
Gotovo kod svih gelatofoba ovaj strah vodi u samoću, tjerajući ih da odbiju kontakt s ljudima. Ponekad bolest navodi osobu na asocijalno ponašanje, prisiljavajući je da redovno izražava agresiju. Često je to čini okrutnom i ima želju da prva nekoga ismije prije nego što se njoj drugi nasmije.
Postoje dvije grupe gelotofoba. Predstavnici prve grupe kriju fobiju od ismijavanja i zbog toga stalno ismijavaju druge. Predstavnici druge grupe se trude da ne stvaraju uvjete u kojima se mogu rugati. Danas se vjeruje da se bolest javlja kod onih koji su u mladosti bili stalno ismijavani i s apsolutnim nedostatkom smisla za humor.
Terapija bolesti je komplicirana zbog težine njenog dijagnosticiranja. Potrebno je liječiti gelotofobiju, jer ona stalno napreduje i na kraju uzrokuje promjenu svijesti. Ponekad su mogući čak i teški psihijatrijski poremećaji te asocijalno ponašanje. U psihoanalitičkom tretmanu bolesti primjenjuje se princip da, što se strah manje ostvaruje, to više djeluje kao štetni faktor. Ovaj neurotični, potpuno neutemeljeni strah treba naučiti kontrolirati.