SAVJETI

Prehrana nakon srčanog udara

Prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama mora se uvrstiti u svakodnevni jelovnik, a to su namirnice poput lososa, badema, bučinog ulja, oraha i lana

Pravilan odabir namirnica igra važnu ulogu. Facebook

Dž. R.

5.3.2024

U oporavku nakon srčanog udara prehrana igra veliku ulogu, a neke namirnice posebno se preporučuju za konzumaciju. Postoji i prehrana kojom se mogu poboljšati kardiovaskularne funkcije.

Veća uloga

Da bi se što prije oporavilo, važno je znati koja je najbolja prehrana nakon srčanog udara. Pravilan odabir namirnica igra važnu ulogu u oporavku bolesnika nakon operacije, posebno nakon teške dijagnoze srčanog infarkta. Zbog toga bi dijetetika i dijetoterapija trebale imati veću ulogu u preventivnom i terapijskom smislu kad je u pitanju zdravlje.

Nekoliko stvari je bitno u prehrani, koja je važna za oporavak nakon srčanog udara. Prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama mora se uvrstiti u svakodnevni jelovnik, a to su namirnice poput lososa, badema, bučinog ulja, plave ribe, oraha i lanenih sjemenki.

Smanjiti šećere

Treba smanjiti prehranu bogatu jednostavnim šećerima, koja je porijeklom iz industrijski dobivenih namirnica, a riječ je o keksima, slatkišima i grickalicama i koncentriranom škrobu, poput tjestenine, hljeba i krompira.

Doručak mora biti hranjiv te baziran na integralnim žitaricama, kao što su raževe, susamove, zobene i lanene sjemenke te voće i nemasno mlijeko. Voće se uvijek može kombinirati s koncipiranim namirnicama, a ručak bi trebao biti u obliku variva na bazi ječmene i heljdine kaše s korjenastim povrćem i grahom.

Prehrana mora biti bogata antioksidansima, poput bobičastog voća, ribizli, trešnji, koje su bogate antocijanima, narandže, šipka, paradajza, koji je bogat likopenom, borovnica, malina... Jabuka je dostupna u svim godišnjim dobima, a trebala bi svakodnevno biti na jelovniku.

Bijeli luk

Ukoliko je protrombinsko vrijeme produženo, tada treba postupiti oprezno i umjereno s velikim količinama bobičastog voća, ali i s unosom visokih koncentracija bijelog luka i omega-3 masnih kiselina. Preporučuje se veći unos omega-3 masnih kiselina, a posebno ako postoji veći rizik od nastajanja ugrušaka, ali ako je osoba na terapiji antikoagulansima, treba biti na oprezu.

Treba izbjegavati prehranu koja je bogata lošim masnoćama, poput masnih tvrdih sireva, margarina, crvenog mesa, mliječnih proizvoda i kupovnih proizvoda, kao što su slatkiši i keksi, a jesti što više piletine, graha, boba, mahuna, ribe, grahorica, leće, slanutka i mladog svježeg sira.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.