Bol u kuku je vrlo česta pojava s kojom se susreće veliki broj svjetske populacije. Bol u kuku je opći izraz za bol koja se osjeća u kuku ili oko zgloba kuka, međutim, kaže dr. Edin Buljugić, fizijatar, ne osjeća se bol uvijek u samom kuku, nego se bol može osjetiti u preponama ili butinama i širiti se do koljena. Fizijatar savjetuje kako se riješiti te neugodnosti.
Tjelesna težina
- Na svakih 10 kilograma dodatne tjelesne težine koju nosite postoji dodatnih 50 kilograma pritiska na kukove i koljena. Ako vaši zglobovi osjećaju naprezanje, pronađite težinu koja vam najviše odgovara i razgovarajte sa svojim ljekarom najboljim načinima mršavljenja. Ovisno o tome što uzrokuje bol u kuku, gubitak viška kilograma može pomoći i olakšati kretanje – navodi dr. Buljugić.
Također dodaje da je potrebno smanjiti teret jer se težina ne odnosi samo na tjelesnu masnoću, bokovi također apsorbiraju težinu svega što nosite u rukama i na leđima. Da biste smanjili pritisak, savjetuje fizijatar, koristite ručna kolica za namirnice i prtljag s točkovima. Ako nosite torbicu, razmislite o stilu ruksaka kako bi vam težina bila ravnomjerna preko leđa.
- Ima smisla odmoriti kuk dok bol ne popusti. Nakon što to učinite, prepišite sebi dnevnu dozu vježbe za izgradnju jačih mišića i zadržavanje ukočenosti zglobova. Pitajte svog ljekara da li bi vam aktivnosti s malim utjecajem, poput hodanja, plivanja ili joge, olakšale stanje – navodi fizijatar.
Vrijeme vježbanja
Kretanje, navodi, će pomoći u kukovima, ali to nije vrijeme za trčanje nizbrdo ili kickboxing. Treba početi polako s nekoliko minuta na sobnom ili eliptičnom biciklu, a kako bol ustupa snagu, možete povećati vrijeme vježbanja.