Tjelesna aktivnost već dugo se smatra ključnim elementom za očuvanje zdravlja, a prema novim istraživanjima sa Sveučilišta Iowa, donosi iznenađujuće podatke koji ističu kako čak i male promjene u nivou fizičke aktivnosti mogu donijeti velike koristi za zdravlje.
Naime, studija koja je provedena na čak 7.000 pacijenata otkrila je da redovna tjelesna aktivnost, poput umjereno intenzivnog hodanja od barem 150 minuta sedmično, može značajno smanjiti rizik od razvoja 19 hroničnih zdravstvenih stanja, uključujući srčane bolesti, rak, depresiju i dijabetes.
S druge strane, osobe koje uopće nisu vježbale bile su izložene najvećem riziku od razvoja ovih bolesti, izvještava Parade.
Kao dio istraživanja, pacijenti su ispunjavali kratki upitnik koji je trajao manje od 30 sekundi i sadržavao pitanja o njihovim navikama vježbanja.
- Ovaj jednostavan alat pruža nam vrijedan uvid u zdravstveno stanje pacijenta te bi trebao biti osnova za preporuke o tjelesnoj aktivnosti - istaknuo je jedan od autora studije, istraživač i profesor dr. Lukas Kar (Lucas Carr).
Dodao je i kako su potrebne bolje opcije za poticanje fizičke aktivnosti, poput smjernica i preporuka za vježbanje te podrške lokalnih zdravstvenih stručnjaka.
Istraživači također podsjećaju na važnost razgovora o tjelesnoj aktivnosti sa doktorom. Čak i ako nam doktor ne postavi pitanje o navikama vježbanja, možemo sami spomenuti ovu temu. Male promjene u rutini mogu napraviti veliku razliku za naše zdravlje i dugovječnost.
- Nemojte se stiditi podijeliti te informacije jer ljekari mogu najbolje savjetovati kada imaju cjelovitu sliku vašeg trenutačnog zdravstvenog stanja - zaključuju autori studije.