VELIKA PODRŠKA

Fikret Kubat, direktor Udruženja "Srce za djecu", za "Avaz": Borba je teška, ali pobjeda nije nemoguća

U BiH godišnje otprilike oboli stotinu djece od raznih vrsta maligniteta, kazao je

Kubat: Želimo da pružimo podršku. Facebook

prije 4 dana

Međunarodni dan djece oboljele od raka obilježava se danas, 15. februara, a cilj je podizanje svijesti o problemima s kojima se suočavaju djeca i adolescenti oboljeli od raka.

Povodom toga, za "Avaz“ je govorio direktor Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“ Fikret Kubat. Ovo humano udruženje već 20 godina aktivno učestvuje u pružanju podrške porodicama koje je zadesilo ovo teško stanje.

Iskoristiti mogućnosti

Prilikom naših ranijih razgovora, Kubat je izjavio da je "rak bolest cijele porodice“, a Udruženje se bori na sve moguće načine da podrži oboljele, ali i njihovu djecu.

- U BiH godišnje otprilike oboli stotinu djece od raznih vrsta maligniteta. Najčešća oboljenja su leukemije, solidni tumori i sarkomi. Djeca se trenutno liječe u četiri klinička centra, Sarajevu, Tuzli, Banjoj Luci i Mostaru. Kada se u našoj državi iscrpe sve mogućnosti, onda djeca mogu biti izmještena na liječenje u inostranstvo, i to putem Fonda solidarnosti – kazao je Kubat.

Istaknuo je da naši centri koriste terapije i protokole kakve koristi i EU, što je ohrabrujuće.

- Mi ne zaostajemo u tom smislu, protokoli su isti. Procent izlječenja je trenutno 80 posto u razvijenim zemljama, dok je u nerazvijenim približno 30 posto. Oboljeli se na liječenje u inostranstvo upućuje po preporuci ljekara, kao, naprimjer, kada je potrebna transplatacija stranog donora, a Fond to finansira. Međutim, postoje situacije kada roditelji moraju preuzeti finansiranje, što se najčešće dešava ako je u pitanju palijativna njega ili neko specifično oboljenje – objasnio je Kubat.

Napomenuo je da je jako važno da se iskoriste sve mogućnosti u našoj zemlji za liječenje, jer odlazak u inostranstvo nije jednostavan ni za djecu ni za roditelje.

- Psihološki je lakše boriti se ovdje, jer su u drugoj zemlji ogromni troškovi i sve je drugačije. Svi moramo više učiniti, i država i svi da se fokusiramo na liječenje djece u našim centrima kada je to moguće. U Evropi se jako puno radi na inovativnim terapijama koje su još u fazi istraživanja i ja vjerujem da će u narednom periodu sigurno doći u BiH našim pacijentima - naveo je Kubat.

Kasne posljedice

Ove godine, kaže, fokus je na praćenju kasnih posljedica kod mladih i djece nakon ozdravljenja.

- Djeca kad završe bolničko liječenje trebaju da se prate cijeli život, jer postoje dokazi i istraživanja da više od 90 posto djece koja su imala neki malignitet imaju kasne posljedice. To je trenutno najaktuelnija tema u Evropi o kojoj se mnogo istražuje. Mi smo ovaj 15. februar fokusirani upravo na projekt praćenja koji smo pokrenuli s Kliničkim centrom i Ministarstvom zdravlja KS, Zavodom zdravstvenog osiguranja KS – objasnio je Kubat.

Izrazio je posebno zadovoljstvo što je taj projekt uvršten u Budžet i da je napravljen korak naprijed.

- Mi kao Udruženje i nevladina organizacija se zalažemo za saradnju s vladinim sektorom, kako bismo svi zajedno vratili povjerenje u naš zdravstveni sistem i moramo učiniti sve što je u našoj moći da imamo bolji sistem. Želimo da djeci pružimo aktivnu, trajnu, cjelovitu podršku tokom liječenja i nakon liječenja. Zajedno ćemo se boriti, borba je teška, ali nije nemoguće pobijediti – zaključio je Fikret Kubat.

Poruka roditeljima

- Želim poručiti svim roditeljima koji se suočavaju s oboljenjem svog djeteta da postoji Udruženje kojem se mogu obratiti. Mi smo tu za njih i naša misija su oni, na nas se mogu osloniti, s nama mogu podijeliti sve svoje probleme i zabrinutost. Trebamo svi biti jedni uz druge da pokažemo humanost, empatiju i da se osvrnemo oko sebe i pomognemo drugim ljudima, ne samo novcem, nego na brojne druge načine – poručio je Kubat.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.