Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je na nezarazne bolesti koje su uzrok najviše smrti u svijetu, i pozvala države da pojačaju napore da bi postigle ciljeve postavljene 2015.
U svojoj prvoj evaluaciji, SZO je navela da "svijet nije na putu ispunjenja cilja" smanjivanja stope smrtnosti od nezaraznih bolesti do 2030.
- Postignut je napredak, ali veoma ograničen, rekao je Daglas Bečer, direktor odsjeka za prevenciju nezaraznih bolesti SZO.
On je dodao da je "neophodna hitna akcija".
Nezarazne bolesti ubiju više od 40 miliona ljudi svake godine, od čega je 15 miliona starosti između 30 i 70 godina. Više od 80 posto tih smrti spada u kategoriju "prijevremenih".
Najveći broj života odnesu kardiovaskularne bolesti, 17,7 miliona godišnje, a slijede rak sa 8,8 miliona, bolesti disajnih organa sa 3,9 miliona i dijabetes koji ubije 1,6 miliona ljudi.
Da bi izmjerila efikasnost borbe protiv nezaraznih bolesti SZO je postavila 19 ciljeva, među kojima su povećanje cijene duvana, usvajanje nacionalnih politika u pogledu konzumacije soli i promocija dojenja.
U izvještaju se navodi da su najviše učinili Kostarika i Iran, sa ispunjenih 15 od 19 ciljeva. Slijede Brazil, Bugarska, Turska, Velika Britanija, Finska, Norveška, Saudijska Arabija i Tajland.
Nijedan cilj nisu ispunili Angola, Ekvatorijalna Gvineja, Gvineja Bisao, Južni Sudan, Sao Tome i Principe i Mikronezija.