Holelitijaza označava pojavu žučnih kamenaca u hepatobilijarnom sistemu (žučna kesa, jetra, žučni vodovi...). Ovo oboljenje je vrlo često i raste s godinama života. U životnoj dobi iznad 65. godine nađe se kod 20 posto žena i 5 posto muškaraca.
Otežana operacija
U nastanku žučnih kamenaca značajnu ulogu imaju: masna ishrana, genski faktori, nasljedna predispozicija, šećerna bolest (30 posto dijabetičara ima holelitijazu), zatim primjena kontraceptiva, hormona te virusni hepatitisi, operacije na želucu, anemije, stres, upalne crijevne bolesti...
Kamenci se najčešće stvaraju u žučnjaku, rijetko u jetrenim kanalima. Oni mogu biti holesterinski (tamne boje), bilirubinski (žute boje) i pigmentni (miješani). Miješani kamenci javljaju se kod bolesnika s hemolitičkom anemijom, cirozom jetre. Prisustvo kamenaca u žučnoj kesi ili kanalima dovodi do zastoja, na što se nadovezuje infekcija zbog otežane pasaže žuči.
Komplikacije bilijarnih kamenaca su brojne. Dugotrajna upala žučnjaka zbog kamenaca dovodi do njegovog sraštavanja s drugim organima, što otežava operaciju. Pokrenuti kamenac iz žučne kese može zaglaviti u izvodnom kanalu žučnjaka, što dovodi do opstruktivnog holecistitisa s mogućom perforacijom. Ako kamenac zaglavi u jetrenim kanalima, dolazi do njihovog začepljenja s opstruktivnim ikterusom (žuticom) i upalom koja se prenosi na jetru, gušteraču.
Solitarni, veliki kamenac može probiti zid žučnjaka i crijeva, stvarajući spoj žučne kese s crijevom koji može dovesti do zapetljaja crijeva. Akutni holecistits predstavlja najčešću komplikaciju žučnog kamenca. Kada pokrenuti kamen iz žučne kese zaglavi u žučnom kanalu (cistikusu), ispoljavaju se znaci bilijarne kolike, na što se nadovezuje infekcija sa znacima akutnog holecistitisa.