Svima se dogodilo da, kad čuju neke loše vijesti, pođu do frižidera ili uzmu malo čokolade za utjehu.
No, ako vam se to prečesto događa, moguće je da imate psihološki problem.
Emocionalno prejedanje znači da, iako niste gladni, ipak jedete kao odgovor na razna emocionalna stanja. Kad ste gladni, tada vam je hrana potrebna da biste se osjećali sito, ali kad jedete zato što ste tužni, ljuti ili tjeskobni, hrana vas nikad ne može u potpunosti zadovoljiti.
Ovo su najčešći razlozi emocionalnog prejedanja, tvrde stručnjaci.
Tuga i bijes su neugodna emocionalna stanja pa je jedino prirodno rješenje to da tražimo nešto što bi nam od tih osjećaja odvratilo pažnju. Ako ste neko ko može tolerirati te osjećaje tako što će ih primijetiti i pokušati ih isprazniti plakanjem ili izražavanjem bijesa, možda vam, u tom slučaju, neće trebati hrana.
Naučnici su otkrili da su hormoni jajnika povezani s emocionalnim prejedanjem. Kad su progesteron i estradiol na vrhuncu u fazi lutealnog ciklusa, vjerovatno će se dogoditi emocionalno prejedanje. Osim toga, suzdržavanje od hrane u ovom razdoblju može pojačati hormonske učinke, što znači da restriktivna dijeta može imati utjecaja na hormone, što opet samo dovodi do prejedanja.
Prvi korak je prepoznavanje veze između osjećaja i reakcije koja je usmjerena prema frižideru. Ono što trebate učiniti je pokušati utvrditi kakav je to osjećaj koji vas tjera da jedete i pokušate razlučiti šta ga je pokrenulo. Zato, kad osjetite emocionalni nagon za jedenjem, zaustavite se i razmislite šta se prije toga dogodilo.