Bejturan ili, zvanično, slatki pelin, je biljka koja je svjetski poznata i vrlo tražena poslije 2015. godine, kada je kineska naučnica Ju ju Tu dobila Nobelovu nagradu za medicinu. Ona je, naime, dokazala efikasnost slatkog pelina, to jest njegovog aktivnog sastojka artemisinina protiv malarije.
Svjetska zdravstvena organizacija savjetuje gajenje bejturana u oblastima u kojima vlada malarija kako bi stanovništvo na dohvat ruke imalo jeftin i efikasan lijek.
Miris bejturana je vrlo jak i po tome se razlikuje od ambrozije. Slatki pelin raste u prirodi, na osunčanim, šljunkovitim i pjeskovitim mestima. Kao korovska biljka se lako prilagođava te se može naći duž puteva, na brežuljcima, obodima šuma i obalama rijeka.
Porijeklom iz Azije, u naše krajeve stigao je prije oko 500 godina. Pripada porodici pelina koja broji više od 300 vrsta. Riječ je o jednogodišnjoj zeljastoj biljci koja može narastu do 2 metra u visinu. Cvjetovi su joj viseći, glavičastog oblika, žućkaste boje. Podsjećaju na grozd. Plodovi su vrlo sitni. Cvjeta ljeti, u julu i augustu. Listovi su trakasti i liče na paprat, beru se neposredno prije cvjetanja, jer su tada najbogatiji artemisininom.
Botaničari je zovu Artemisia Annua, a u farmaciji je poznata pod nazivom Herba Artemisiae Annuae. Za slatki pelin na engleskom jeziku se koriste izrazi sweet wormwood, annual mugwort, annual wormwood, sweet Annie.
Bejturan se naziva i mirisni pelin, smatra se simbolom vjernosti i postojanosti u ljubavi.
Miris slatkog pelina je vrlo prijatan, te se nekada stavljao ispod pazuha – kao dezodorans. Pokloniti nekom bejturan je znak da mu želite dobro zdravlje. Smatralo se kako on izbavlja od nemoći i daje ljudima snagu.
Mirisni pelin, bejturan, koristio se kao lijek i začin. Vremenom je zaboravljen, te je bio nepoznat i mnogim travarima. Posljednjih godina se opet vraća u upotrebu.
Bejturan je bogat brojnim ljekovitim sastojcima od kojih je najčešće spominjan i korišćen artemisinin. Sadržaj artemisinina ga čini moćnim u borbi protiv virusa, bakterija, parazita, gljivica. U posljednje vrijeme se primenjuje u borbi protiv nekih vrsta malignih tumora.
U sastav bejturana ulaze karvakol, kamfor, luteolin, kvercetin, ali i oligo eleminti: magnezij, fosfor, kalcij, hlor, bakar, kalij. Zato su njegova ljekovita svojstva raznovrsna.
Na prvom je mjestu njegov blagotvoran uticaj na menstrualni ciklus. Naime, bejturan ublažava menstrualne bolove, smanjuje obilna krvarenja i intezitet predmenstrualnog sindroma.
Bejturan pospješuje rad organa za varenje. Kvalitet života pacijenata koji boluju od Krohnove bolesti značajno se popravio poslije tretmana artemisininom. Lokalno se primjenjuje kod infekcije kože i inficiranih rana.
Bejturan uništava parazite u krvi. Najefikasniji je u liječenju malarije. Za razliku od kinina ne pokazuje neželjena djelovanja. Pomaže u liječenju groznice, pojačava izlučivanje znoja. Ublažava urinarne infekcije.
Uz to bejturan poboljšava cirkulaciju, djeluje protiv upala, bolnih zglobova i artritisa. Umiruje bol u mišićima i stomaku.
Antikancerogena svojstva bejturana bude veliko interesovanje. Laboratorijska (in vitro) istraživanja pokazuju rezultate u liječenju leukemije, raka dojke i debelog crijeva.
Vijetnamski liječnici ga primjenjuju za različite vrste kancera, a posebnu pažnju izazvale su njihove informacije da ova biljka značajno i za vrlo kratko vrijeme smanjuje veličinu tumora.