U posljednjih nekoliko godina brojne firme su plasirale na tržište nosive uređaje i mobilne aplikacije koje mogu pratiti naše lične zdravstvene podatke. Ovi “mHealth” uređaji i aplikacije doveli su do rađanja onoga što je poznato kao “kvantificirano ja”, fenomen u kojem pojedinci počinju pratiti svoje bihevioralne, fiziološke, biološke i druge vrste pokazatelja zdravlja.
Poboljšanje metrika
U partnerstvu s glavnom platformom za aplikacije mHealth u Aziji, osmišljen je i implementiran neki veliki nasumični terenski eksperiment temeljen na detaljnim životnim aktivnostima pacijenata (npr. pređeni koraci, vrijeme vježbanja i potrošene kalorije, obrasci spavanja te kvaliteta i količina hrane) i vrijednosti glukoze u krvi pacijenata s hroničnim dijabetesom tokom vremenskog okvira od 15 mjeseci.
Usvajanje aplikacije mHealth dovelo je do poboljšanja kratkoročnih metrika (smanjenje razine glukoze u krvi i glikiranog hemoglobina) i dugoročnih metrika (smanjenje bolničkih posjeta i medicinskih troškova). Pacijenti koji su usvojili aplikaciju mHealth su više trenirali, konzumirali su zdraviju hranu, hodali više koraka i spavali duže na dnevnoj bazi.
Iskustvo s anketama
Neka druga zanimljiva otkrića ticala su se ishoda pacijenata u grupi koja je primala personalizirane podsjetnike putem tekstualnih poruka u odnosu na one pacijenata koji su primali generičke podsjetnike.
Ankete provedene nakon eksperimenta ponudile su objašnjenje, naime, neki su pacijenti smatrali da je tačnost personaliziranih poruka nametljiva i dosadna.
Drugi su rekli da su zbog njih osjećali da su stalno prisiljeni pratiti preporuke za wellness. To ih je demotiviralo i dovelo do niže razine aktivnosti.
Prava podrška
Bez obzira koristite li mobilni telefon ili pametni sat, možete pratiti koliko ste dugo spavali, vrijeme koje ste proveli u dubokom i REM snu, pa čak i postaviti alarm da vas probudi u vašoj ‘najlakšoj’ fazi sna.
Specijalist za poremećaje spavanja dr. Guy Leschziner kaže da nas aplikacije za spavanje čine anskioznima i opsjednutima snom, što negativno utječe na našu sposobnost da dobro spavamo.
Slično kao i uređaji za praćenje spavanja, nosiva tehnologija nam nudi uvid u naš fitness učinak. Te su aplikacije i uređaji osmišljeni kao motivacija, ali mogu učiniti i da se osjećamo još gore. Također je navedeno da mogu dovesti do nezdravog, opsesivnog ponašanja kao što je prekomjerno vježbanje i opasna ograničenja kalorija.
Aplikacije za mentalno zdravlje sprječavaju vas da tražite pravu podršku. Te su se aplikacije našle na udaru kritika zbog nedostatka naučnih dokaza, a akademici kritiziraju studije koje tvrde da su učinkovite. Iako neki korisnici mogu vidjeti poboljšanja pri korištenju ovih aplikacija, one nisu zamjena za prilagođenu podršku koju pružaju kvalificirani stručnjaci.