Nedavno istraživanje naučnika sa Univerziteta u Helsinkiju pokazalo je da poremećaji u ishrani kod mladih uzrokuju dugoročne negativne posljedice po zdravlje. Primijećeno je da je poremećena ravnoteža u ishrani kod ispitanika uticala na povećanje tjelesne težine, veći obim struka i lošije mentalno zdravlje, što su negativni efekti koji su bili prisutni i nakon deset godina.
- Nepravilna ishrana ne djeluje štetno, s obzirom na to da je toliko rasprostranjena među mladima. Međutim, ona ostavlja dugoročne negativne posljedice po zdravlje i mentalno stanje mladih. Čak i ako simptomi ne pokazuju klinički poremećaj ishrane, rano prepoznavanje i liječenje su izuzetno važni - rekla je nutricionista Ula Kerkejnen, učesnica u istraživanju.
Studija je sprovedena nad 4.900 mladih Finaca, koji su u okviru ankete odgovarali na pitanja o navikama u ishrani, težini, zdravlju i psihološkom stanju u životno doba od 24 godine, ali i nakon deset godina, kada su imali 34 godine.
Naučnici su došli do zaključka da je nepravilna ishrana sredinom 20-ih bila uzročnik lošijeg psihičkog zdravlja među ženama i muškarcima deset godina kasnije.