SAVJET LJEKARA

Ako vas muči nadutost, počnite piti ovaj čaj

Nadutost je način na koji nam tijelo signalizira da nešto nije uredu

Antioksidansi u zelenom čaju pomažu smanjiti upale u crijevima. Facebook

E. Ag.

11.10.2024

Neke namirnice i pića mogu povećati rizik od probavnih problema i nadutosti, dok druge djeluju suprotno i pomažu smanjiti te simptome. Razumijevanje koja hrana može pomoći, a koja šteti, ključno je za zdravlje probavnog sistema.

- Nadutost je način na koji nam tijelo signalizira da nešto nije uredu - objašnjava doktorica i nutricionistica dr. Indira Gisert (Indhira Ghyssaert) za Parade.

Iako zeleni čaj trenutno uživa popularnost zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi, dr. Gisert napominje da ne postoje čarobne namirnice ili pića koja će odmah smanjiti nadutost, pogotovo ako postoji osnovni zdravstveni problem. No, neki napici, poput zelenog čaja, mogu pomoći. Prema dijetetičarki Sarah Logan, zeleni čaj sadrži aminokiseline, polifenole i vlakna, a njegova kompozicija može pomoći u uravnoteženju crijevne bakterije, što ga čini "pravim pićem u borbi protiv nadutosti".

- Antioksidansi u zelenom čaju pomažu smanjiti upale u crijevima, dok polifenoli djeluju kao probiotici, odnosno 'hrana' za dobre bakterije u crijevima - kaže Logan. Također, katehini pomažu stvoriti bolje "okruženje za crijevnu mikrobiotu", što dugoročno može pomoći u upravljanju nadutošću.

Logan dalje objašnjava važnost uravnotežene crijevne mikrobiote, piše Index.hr.

- U našim crijevima žive dobre i loše bakterije koje čine našu mikrobiotu. Zeleni čaj pomaže povećati broj dobrih bakterija te smanjuje broj loših, što može smanjiti nadutost i rizik od kroničnih bolesti.

Istraživanja iz 2010. godine ukazuju na to da zeleni čaj može imati diuretski učinak, pomažući tijelu da izbaci višak vode i natrija. Također, studija iz 2022. sugerira da mediteranska prehrana s dodatkom zelenog čaja može poboljšati crijevnu mikrobiotu te smanjiti rizike za kardiometaboličke bolesti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.